Yeni dünya düzeni bağlamında Suriye'de vekâlet savaşları ve Türkiye'ye etkileri
- Tez No: 638549
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma 2011 yılında başlayan Suriye'deki siyasal değişim ve çatışma sürecine değinmektedir. Yeni dünya düzeninde Ortadoğu ülkelerinde cereyan eden Arap Baharı süreci, Ortadoğu'nun siyasi düzenini yeniden inşa ederek Ortadoğu toplumu üzerinde derin izler bırakmıştır. Bu bağlamda Suriye'de 2011 yılında rejime karşı başlayan ayaklanmalar ve rejim değişikliği talepleri ile başlayan süreç bir vekâlet savaşına dönüşmekte ve hala bu zeminde seyretmektedir. Geçiş sürecini yönetmek üzere sayısız kez toplanan BM Güvenlik Konseyi kararlarını kabul etmeyen çeşitli küresel aktörlerin bir uzlaşı sağlayamaması, 21.yüzyılda Suriye'de yaşanan en büyük insanlık trajedisine tanık olmamıza sebebiyet vermektedir. Uluslararası anlamda önem arz eden bu savaşa; Rusya, ABD ve Çin gibi küresel güçler ile İran, Türkiye, Irak gibi bölgesel aktörler ve uluslararası örgütler müdahil olmuş ve bu yönüyle çatışma bir vekâlet savaşı haline dönüşmüştür. Türkiye, göçmen sorunu ve yerel terör grupları gibi problemlerden ötürü Suriye savaşından en çok etkilenen devletlerden biri olmuştur; özellikle, iç savaş sürecinde Suriye'nin kuzeyindeki terör gruplarının oluşumu Türkiye için bir ulusal güvenlik sorunu haline dönüşmüştür. Genel olarak değerlendirildiğinde, Suriye iç savaşı, dünya gündeminde en çok konuşulan konulardan biri olmaktadır ve savaşın seyri, her geçen gün daha da tehlikeli bir hal almaktadır. Bu çalışma, sistematik bir şekilde, Suriye iç savaşının tüm hatlarına detaylı bir bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the political change and conflict process in Syria that started in 2011. The Arab Spring process, which emerged in the Middle East countries in the new world order, has rebuilt the political system of the Middle East, leaving deep marks on the Middle Eastern society. In this context, the process that started with the rebellions against the regime in 2011 and the demands for regime change in Syria turns into a proxy war and still continues on this ground. The failure of various global actors, who do not accept the UN Security Council resolutions, which have convened countless times to manage the transition process, causes to witness the greatest humanitarian tragedy in Syria in the 21st century. To this internationally important war; global powers such as Russia, the US, and China, regional actors such as Turkey, Iraq and Iran, and international organizations has been involved with this aspect of the conflict has become a proxy war. Turkey, due to problems such as immigration and local terrorist groups in Syria has been one of the countries most affected by the war; in particular, the formation of terrorist groups in northern Syria in civil war period has become a national security problem for Turkey. In general, the Syrian civil war is one of the most mentioned issues on the world agenda, and the course of the war is becoming more and more dangerous. This study systematically provides a detailed overview of all lines of the Syrian civil war.