Kronik obstrüktif akciğer hastalığı tanılı hastalarda uygulanan konjuge pnömokok aşısının bir yıl sonundaki alevlenme sıklığına etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of conjugated pneumococcal vaccine on the flame frequency after A year of patients with chronic obstructive lung disease diagnosis
- Tez No: 638548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KADRİ ÇIRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Kronik Obstüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) alevlenmeleri sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinin ana belirleyicisi, hızlanmış akciğer fonksiyon kaybı, artmış morbidite ve mortalite sebebi olarak kabul edilmektedir. Solunum yolu enfeksiyonları alevlenmelerin yaklaşık %70'inden sorumludur. Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis ve Streptococcus pneumoniae KOAH alevlenmesi olan hastalardan en sık izole edilen bakterilerdir. Çalışmalar pnömokok ve grip aşılarının KOAH hastalarında pnömoni ve alevlenmeleri önleyebileceğini düşündürmektedir. Çalışmamızda, KOAH hastalarına uygulanan 13-valanlı konjuge pnömokok aşısısın (KPA13) bir yıl sonundaki atak sıklığını, bir yıl öncekine kıyasla nasıl etkilediğini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde KOAH tanısı ile takip edilen hastalara, göğüs hastalıkları polikliniği başvurularında ücretsiz olarak yapılan KPA13 uygulaması önerildi. Aşılamayı kabul edenler bir gruba (Grup 1) aşılamayı kabul etmeyenler kontrol grubuna (Grup 2) dahil edildi. Hastalar çalışmaya dahil edildiklerinde COPD Assessment Test (CAT) ve modifiye Medical Research Council (mMRC) anketleri yapıldı ve son bir yıl içindeki orta ve/ veya ağır şiddetteki toplam alevlenme sayıları öğrenildi, solunum fonksiyon testi (SFT) değerleri kaydedildi. Bir yılın sonunda iki grup arasındaki toplam atak sayısı, CAT ve mMRC skorları, birinci saniye zorlu ekspirasyon volümü (FEV1) değerleri karşılaştırıldı. Atak sayısındaki değişimin değerlendirilmesi iki yönlü karma Anova testi ile, normal dağılan verilerin aşı öncesi ve sonrası karşılaştırmaları SPPS Paired Sample T test ile, normal dağılıma uymayan değişkenlerin aşı öncesi ve sonrası karşılaştırmaları ise Wilcoxon testi ile yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda yaş ortalaması Grup 1'in 67,7±9,7 iken, Grup 2'nin ise 62,7±8,4'tü. Grup 1'de yer alan hastaların %12,9'u kadın, %87,1'i erkek iken, Grup 2'de yer alan hastaların %7,4'ü kadın, %92,6'sı erkekti. Başlangıçta her iki grup arasında ortalama FEV1 değerleri, ortanca bir yıl önceki atak sayısı, ortanca CAT ve mMRC skorları arasında fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) exacerbations are considered to be the main determinant of health-related life quality, accelerated loss of pulmonary functions, along with increased morbidity and mortality. Respiratory tract infections account for approximately 70% of such exacerbations. Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis and Streptococcus pneumoniae are the most frequently isolated bacteria from patients with COPD exacerbation. Studies put forward that pneumococcal and influenza vaccines can prevent pneumonia and exacerbations in COPD patients. In our study, we aimed to determine how the 13-valent pneumococcal conjugate vaccine (PCV13) administered to COPD patients, affects the frequency of attacks at the end of one year, compared to the previous year. Material and Method: It was offered to administer a complimentary PCV13 for the patients, who were being followed up with a diagnosis of COPD, upon applications made for outpatient clinic of chest diseases at the Izmir Dr. Suat Seren Center of Practice and Research for Chest Diseases and Surgery of the University of Health Sciences. Those who accepted to be vaccinated were included in one group (Group 1), while those who did not accept to be vaccinated were included in a control group (Group 2). Following the inclusion of the patients in the study, the COPD Assessment Test (CAT) and modified Medical Research Council (mMRC) surveys were conducted, upon which the total numbers of mild and/or acute exacerbations were found out, while the respiratory function test (RFT) values were recorded. At the end of one year, the total number of attacks between the two groups, along with their CAT and mMRC scores, and their first-second forced expiratory volume (FEV1) values were compared. The assessment of the change in the number of attacks was carried out through the bilateral mixed Anova test, while the SPPS Paired Sample T-test was used to make a pre-vaccination and post-vaccination comparison for the normally-distributed values, and the Wilcoxon test to make a pre-vaccination and post-vaccination comparison regarding the variables that were not normally distributed. Results: In our study, the average age was 67.7 ± 9.7 for Group 1, and 62.7 ± 8.4 for Group 2. While 12.9% of the patients in Group 1 were female, with 87.1% male, 7.4% of the patients in Group 2 were female, with 92.6% male. Initially, there were not any differences between both groups with regard to their mean FEV1 values, their median number of attacks of the previous year, their median CAT and mMRC scores (p>0.05).