Akut koroner sendrom hastalarında serum kalsiyum düzeyinin mortalite ve morbidite üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Effects of serum calcium levels on mortality and morbidity in patients with acute coronary syndrome
  1. Tez No: 638551
  2. Yazar: GÖKHAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN DURSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Akut Koroner Sendrom (AKS), risk faktörleri eşliğinde koroner arterlerde ateroskleroza bağlı olarak gelişen, miyokard iskemisi ya da nekrozu ile sonuçlanan klinik bir sendromdur. Kalsiyum kalp kasının kasılması, kalbin elektrofizyolojisi, trombosit adezyonu ve kanın pıhtılaşması dahil birçok kardiyovasküler olayda kritik bir rol almaktadır. Bu çalışmada, AKS tanısı konan ve Primer perkutan koroner girişim (PKG) yapılan hastalarda, serum düzeltilmiş Kalsiyum (dCa) seviyeleri ile mortalite ve morbidite (Konjestif Kalp yetmezliği, aritmi, yeni gelişen AKS) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya alınan 90 hasta 1,6 ve 12. aylarda takip edildi. Hastalar serum dCa seviyelerine göre; hipokalsemik (dCa10 mg/dl) olarak sınıflandırıldı. Çalışmamızda hiç hiperkalsemik hastamız yoktu ve 22 hastamız (%24,4) hipokalsemik, 68 hastamız (%75,6) normokalsemikti. Hastane içi mortalite oranı %15,5 (n=14) idi. Hastane içi mortalite; hipokalsemik grupta %22,7 (n=5), normokalsemik grupta %13,2 (n=9) idi ve her iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,332). Taburculuk sonrası 7-30. günler arasında, hipokalsemik grupta %11,7 (n=2) normokalsemik grupta %20,3 (n=12) hasta ex oldu. İlk yatışda ölçülen serum dCa düzeylerinin hastane içi mortalite için öngördürcü olmadığı (p>0,001) fakat taburculuk sonrası ilk bir ayda gerçekleşen mortalite üzerine anlamlı öngördürücü olduğu saptandı (p=0,038). Hastanın ilk geliş dCa değerindeki her bir birimlik standart sapmalık (SD) artış, mortalitede 7,4 kat artışa neden olduğu ve bu durumun, mortalitenin %20,8'ini açıkladığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
Acute Coronary Syndrome (ACS) is a clinical syndrome,resulting in myocardial ischemia or necrosis that ocurs depends on coronary atherosclerosis with the risk factors . Calcium plays a critical role in many cardiovascular events, including contraction of the heart muscle, electrophysiology of the heart, platelet adhesion, and blood clotting. In this study, we aimed to evaluate the relationship between corrected serum calcium (cCa) levels and mortality and morbidity (congestive heart failure, arrhythmia, new ACS) in patients diagnosed with ACS who underwent primary percutaneous coronary intervention (PCI). 90 patients included in the study and followed up at 1st, 6th and 12th months. The patients were categorized as hypocalcemic (cCa 10 mg / dl) according to serum cCa levels. The present study, we had no hypercalcemic patients and 22 of them (24.4%) were hypocalcemic and 68 (75.6%) were normocalcemic. In-hospital mortality rate was 15.5% (n = 14). Inhospital mortality was 22.7% (n = 5) in the hypocalcemic group, and 13.2% (n = 9) in the normocalcemic group and no significant difference was found between the two groups (p = 0.332). Two of the patients (%11,7) in the hypocalcemic group and 12 patients (%20,3) in the normocalcemic group died between the day 7 and 30 after discharged. It was diagnosed that the serum cCa levels measured at the first hospitalization were not predictive for the in-hospital mortality (p> 0.001), but significant predictive of mortality in the first month after discharge (p = 0.038). It is indicated that standard deviation (SD) increase for each unit in the first-arrival cCa value of the patient caused a 7.4 times increase in mortality, which explained 20.8% of mortality.