Yöneticilerde örgütsel sessizlik üzerine bir araştırma: İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü örneği
A study on organizational silence in administrative staff: A case of the Provincial Health Directorate of Istanbul
  1. Tez No: 638553
  2. Yazar: ÖMER YÜCEKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sözleşmeli personel sağlık sektörünün önemli bir parçasıdır. Teknik ve idari kademelerde farklı pozisyonlarda hizmet veren sözleşmeli personeli sağlık kurumunun verdiği hizmetlerin kalitesi ve sürdürülebilirliği açısından son derece önemlidir. Kamu hastanelerinde istihdam edilen hekim dışı sözleşmeli personelin sessizlik düzeyinin yüksek performans göstermesi ve verimli çalışabilmelerine etkisi bulunur. Bu çalışmada, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı kamu hastanelerinde sözleşmeli çalışan yöneticilerin örgütsel sessizlik durumlarının cinsiyet, medeni durum, mevcut pozisyonda çalışma süresi, meslekte çalışma süresi, kurumda çalışma süresi ve gelir durumu açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı görev yapan 663 sayılı KHK kapsamında çalışan 200 sözleşmeli yönetici personel katılmıştır. Katılımcılara demografik bilgileri ve örgütsel sessizlik ölçeğinden oluşan bir anket yöneltilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 19 paket programı kullanılarak istatistiksel olarak t-testi, anova ve post-hoc testleri uygulanarak analiz edilmiştir. Bulgular, seçilen kamu hastanelerinde görevli sözleşmeli personelin örgütsel sessizlik tutumu ile cinsiyet, medeni durum, meslekte çalışma süresi ve gelir durumu arasında farklılık olduğunu göstermiştir. Diğer taraftan, örgütsel sessizlik tutumları ile mevcut pozisyonda çalışma süresi ve kurumda çalışma süresi arasında anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, bazı demografik özelliklerinin sözleşmeli yönetici personelin farklı sessizlik türleri geliştirmesinde etkili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Contract staff is an important part of the health sector. The contract staff working indifferent technical and administrative positions have significant impacts on the health institution as well as the quality and sustainability of the delivered services. Their organizational silence levels are closely linked to the performance level ve productivity of the contract staff excluding the doctors in the public health organizations. In this study, we aimed to make a study on the organizational silence levels of the contract staff working in the public hospitals owned by the provincial health directorate of Istanbul with respect to gender, marital status, working time at the status, working time in the occupation, working time at the institute, and income level. To do this, a total of 200 contract administrative staff working based on the delegated legislation no 663 from the provincial health directorate of Istanbul was involved in the study. The participants were subjected to a poll that is made up of three scales, including demographic info and organizational silence. The data obtained were statistically analyzed using SPSS 19 package software, and t-test, anova and post-hoc test were applied. The results indicated that there were a significant association among the organizational sience level and gender, maritial status, working time in the occupation, and income level, whereas there was not a relation between the organizational silence level and working time at the status and working time at the institute, respectively. In conclusion, it was determined that some demographic and socio-economic factors had important impacts on the organizational silence levels.