12 haftalık kara antrenmanlarının 8–10 yaş yüzücülerde serbest ve sırtüstü stil dereceleri ile bazı antropometrik ve motorik özelliklerinin gelişimine etkisi
Impact of 12 weeks DRY-land training on freestyle and backstroke swimming performance, some antropometric characteristics and motor performance development in swimmers in 8-10 age group
  1. Tez No: 638571
  2. Yazar: BUKET ŞERAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA CİVAR YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Araştırma ile 8-10 yaş grubu yüzücülerde 12 hafta boyunca uygulanan kara antrenmanlarının, serbest ve sırtüstü yüzme stil performanslarına, antropometrik özellik ve motor performans gelişim ve ilerlemeleri üzerindeki etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada deneysel araştırma türlerinden olan yarı deneme modelinin, eşitlenmemiş kontrol gruplu ön test-son test model kullanılmıştır. Araştırmaya 8-10 yaş grubu 48 çocuk katılmıştır. Araştırmaya katılan katılımcılar, yüzme ve kara antrenman uygulamalarını aynı anda yapan deney grubu ve sadece yüzme antrenman uygulaması yapan kontrol grubu olmak üzere iki gruptan oluşmaktadır. Araştırmada; serbest ve sırtüstü performans testleri, bazı antropometrik ölçümler ve motor performans testleri aracılığıyla veri toplanmıştır. Araştırmada deney grubuna yüzme antrenmanlarına ilaveten 12 hafta süre ile kara antrenman programı uygulanmıştır. Kontrol grubunaysa deney grubuna uygulanan kara antrenmanı sürelerinde ek yüzme antrenmanları uygulanmıştır. Elde edilen veriler genel dağılım istatistiklerinden aritmetik-ortalama ve standart-sapma, frekans-yüzde dağılımı, değişkenler arasındaki anlamlılık düzeylerinin belirlenmesinde ise eşleştirilmiş-bağımsız t test uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmada yapılan istatistik sonuçlarına göre, deney ve kontrol gruplarının ön-test değerleri arasında herhangi bir anlamlı farklılığa rastlanmamıştır (p>0.005).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of the study was to investigate the impact of 12 weeks of dryland trainings on freestyle and backstroke swimming performance, anthropometric characteristics and motor performance development in swimmers in 8-10 age group. Method: The research has been arranged in accordance with non-equivalent control group pre-posttest model which is a type of quasi-experimental design. A total of 48 children, aged 8-10 years, participated in this study. Participants included in the study consisted of two groups, namely the experimental group performing swimming and dry-land trainings simultaneously, and the control group performing only swimming training. In the study; freestyle and backstroke performance tests, anthropometric measurements and motor performance tests were used as data collection method. In addition to swimming, dry-land training program was applied to the experimental group for 12 weeks. During the dry-land training applied to the experimental group, additional swimming training was applied to the control group. The data obtained from the experiments, its arithmetic-average, standard deviation and frequency-percentage distribution were used in paired-independent t tests in order to determine the significance levels among the variables. Results: According to the statistical results of the research, no significant difference was found between the pre-test values of the experimental and control groups (p> 0.005).