Serebral palsili çocuklarda osteopatik manipulatif uygulamanın konstipasyon ve postür üzerine etkisi
The effect of osteopatic manipulative application on constipation and posture in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 638573
  2. Yazar: CANAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma serebral palsili çocukların yaşadıkları kabızlık problemine osteopati tedavisi uygulanması sonucu, postürlerinde ve konstipasyon üzerinde meydana gelebilecek değişiklikleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. 03 Mayıs 2018 – 03 Haziran 2019 tarihleri arasında Diyarbakır İlinde bulunan, Özel Yeni Ada Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde rutin terapilere devam eden 11 kız ve 19 erkek çocuk üzerinde osteopatik manuel tedavi girişimi uygulanarak yapılmıştır. Serebral palsili çocuklara ait demografik bilgiler sorgulanmıştır. Çocukların tedavi öncesinde ve sonrasında kabızlık durumlarını belirlemek için; ailelerine 'Bristol Gaita Skalası', 'Roma III Kriterleri' ve 'Konstipasyon Yaşam Kalitesi Ölçeği'nde bulunan sorular sorularak değerlendirme yapılmıştır. Çocukların fiziksel fonksiyonellik seviyeleri 'Kaba Motor Fonksiyonel Sınıflama' skalası kullanılarak tespit edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen çocukların postür değerlendirmeleri 'Newyork Postür Analizi'ile yapılmıştır. Çocuklar bir ay gözlem altına alınmış daha sonra her bir çocuğa 3 ay süresince haftada 2 kez olacak şekilde osteopatik manuel tedavi uygulanmıştır. Uygulama öncesi ve sonrası elde edilen veriler değerlendirilerek, gerekli istatistiksel hesaplamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the changes that may occur in postures and constipation as a result of osteopathy treatment for constipation problems experienced by children with cerebral palsy. It was carried out by applying osteopathic manual treatment intervention on 11 girls and 19 boys who continued routine therapies at the Private Yeni Ada Special Education and Rehabilitation Center in Diyarbakır between 03 May 2018 - 03 June 2019. Demographic information about children with cerebral palsy was questioned. To determine the constipation conditions of children before and after treatment; families were evaluated by asking questions in the 'Bristol Fecal Scale', 'Rome III Criteria' and 'Constipation Quality of Life Scale'. The physical functionality levels of the children were determined using the 'Rough Motor Functional Classification' scale. Posture evaluations of the children included in the study were made with“Newyork Posture Analysis”. Children were observed for a month and then osteopathic manual treatment was applied to each child 2 times a week for 3 months. Necessary statistical calculations were made by evaluating the data obtained before and after the application.