Serebral palsili çocuklarda Tc-99m HMPAO ile beyin perfüzyon SPECT'nin değerlendirilmesi
- Tez No: 58820
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR BERKARDA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Statik ensefalopatilerden olan CP'rıin teşhisinde nörolojik muayene, EEG ve CT gibi günümüzde yaygın olarak kullanılan teşhis yöntemlerine ek olarak beyin perfüzyon SPECT çalışmasının bu hastalığın teşhisindeki yerini değerlendirmek üzere çalışmaya 34 CP'li hasta [18 hasta spastik quadripleji, 3 hasta spastik dipleji, 8 hasta spastik hemipleji, 2 hasta koreoatetoid (diskinetik), 3 hasta ataksik tip] ve 10 normal çocuk alındı. Tüm hastalara ve normal gruba iv Tc- 99m HMPAO verilerek beyin perfüzyon SPECT'i çekildi. Beyin perfüzyon SPECT'i ile elde edilen görüntüler semikantitatif olarak analiz edildi. Spastik quadriplejik, diplejik, hemiplejik CP'li olgularda serebellum tutulumu olmadığı için referans nokta seçilerek hastaların kortikoserebellar oranları alındı. Ayrıca spastik hemiplejik olgularda tek taraflı (unilateral) tutulum olacağı göz önünde bulundurularak sağ ve sol hemisfer arasındaki yüzde farklarıda hesaplandı. Ataksik ve koreoatetoid CP'li hastalarda serebellum tutulumu beklendiği için sadece sağ ve sol hemisferler arasındaki yüzde farkları hesaplandı ve % 12'den yüksek bulunan farklar kortikal bölgesel CBF perfüzyon defekti lehine kabul edildi. Sonuç olarak CP'nin erken teşhisinde ve uygulanılan tedavinin etkinliğinin değerlendirilmesinde beyin perfüzyon SPECT'inin rutin kullanımda olan nörolojik muayene, EEG ve CT gibi teşhis metodlarına ek bilgiler sağlayacağı ve klinikte kolaylıkla uygulanılabilen noninvazif bir yöntem olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The prognosis in children with cerebral palsy extremely variable. Although by definition cerebral palsy is nonprogresive, its manifestations can change over time. This necessity ongoing reassesment and monitoring to maximize function and present secondary impairments. But current diagnostic techniques has often limited value. Tc-99m HMPAO is widely used as a tool evaluate regional cerebral blood flow. In this study, Tc-99m HMPAO cerebral SPECT was carried out in 34 children with cerebral palsy [18 spastic qudriplegia, 3 spastic diplegia, 8 hemiplegia, 2 dyskinesia, 3 ataxia, aged 16 months to 17 years]. Right-left asymmetries in tracer uptake and corticocerebellar (C/Cb) ratios of activity were analyzed for quantitation. Decreased C/Cb ratios were found in bilateral sensorymotor cortex in patients with quadriplegia and diplegia. In all children with hemiplegia, SPECT demonstrated hypoperfusion in the hemisphere contralateral to the motor deficit. Our results suggest that Tc-99m HMPAO SPECT of the brain, especially quantitative calculation is valuable complemantary diagnostic tool for evaluation and follow up at patients with cerebral palsy.