Serebral palsili çocuklarda kemik mineral dansitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the bone mineral density in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 86536
  2. Yazar: SABAHATTİN VURUCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET SEREBRAL PALSİLÎ ÇOCUKLARDA KEMİK MİNERAL DANSİTESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışmada serebral palsili çocukların kemik mineral dansitesi ve kemik mineral dansitesini etkileyen risk faktörlerinin kritik etkileri analiz edilmiştir.Çalışma 40 serebral palsili ve 40 normal çocuk üzerinde yürütüldü. Çalışma grubunun yaş ortalaması 5.13 ± 0.41 kontrol grubunun yaş ortalaması 5.25±0.40 olarak bulundu. Çalışma ve kontrol gruplarında“Dual Energy X-Ray Absorptiometry ”yöntemi kullanılarak lomber vertebraların L2-L4 seviyelerinden kemik mineral dansitesi ölçüldü. Kalsiyum, Fosfor, Alkalen fosfataz ve vitamin - D'den oluşan serum analizleri yapıldı. Kemik mineral dansitesini etkileyen risk faktörlerinden hareket kabiliyeti, beslenme durumu, günlük kalsiyum alımı ve antikonvülzif ilaç tedavisinin kemik mineral dansitesi üzerine olan kritik etkileri analiz edildi. Kemik mineral dansitesi değerleri çalışma grubunda 0.393 ± 0.01 iken kontrol grubunda 0.502 ± 0.15 idi (p0.05). 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF THE BONE MINERAL DENSITY IN CHILDREN WITH CEREBRAL PALSY Bone mineral density of children with cerebral palsy and the effects of various risk factors on their bone mineral status of were investigated in this study. Forty children with cerebral palsy (study group) and 40 healthy children (control group) were studied. The mean ages of the study and control groups were 5.13 ± 0.41 and 5.25 ± 0.40 years respectively. Serum phosphorus, calcium, alkaline phosphatase and vitamin D3 levels were measured in all cases before the study. Bone mineral density of children in both groups was measured by dual-energy X-Ray absorbtiometry method at L2-L4 levels of lumbar vertebrae using the DXA Northland XR-36 densitometer. Possible risk factors affecting bone mineral content of children, such as mobilization degree, diet, daily calcium intake, and anticonvulsive drug therapy of cases in both groups were recorded and analyzed. The mean bone mineral density value was significantly higher in the control group (0.502 ± 0.15 vs. 0.393 ± 0.01, p < 0.05). Serum calcium, phosphorus, alkaline phosphatase and vitamin D3 levels of the patients in the study group did not differ significantly from those of the age matched controls. Bone mineral density measurements were significantly higher in ambulatory patients than nonambulatory ones, in patients nonambulatory for more than two years, in hemiplegic patients than tetraplegic ones, in patients taking physical rehabilitation in a center than patients who is taking it at home, in patients having body weights below 5. percentile, in patients taking daily adequate calory than ones taking inadequate calory and in patients taking adequate daily calcium than the ones not taking respectively (p < 0.05). Bone mineral density values between two groups did not differ significantly when compared with respect to length, body weight index, the skinfolds of the triceps, upper arm circumference and anticonvulsive drug therapy. 39