Görünür ve kızılötesi uygulamalar için mercek grubunun optik tasarımı
Optical design of the lens group for visible and infrared applications
  1. Tez No: 638593
  2. Yazar: AYTAÇ EREN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Optik görüntüleme sistemleri hayatın birçok alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında görünür bölge ve yakın kızıl ötesi olarak bilinen bölgeye dahil olan 0,4- 1,1 µm dalga boyları arasında çalışabilen ve düşük ışıklı ortamlarda etkili olarak kullanılabilecek bir optik tasarım amaçlanmıştır. Belirtilen dalga boyları elektromanyetik spektrumla açıklanmış olup optik tasarım aşamalarını aktarabilmek için geometrik optik temel kavramları kısaca anlatılmıştır. Optik sistem ve optik tasarımda bilinmesi gereken belli başlı kavramlar ve tasarımın yapımında kullanılan bilgisayar destekli yazılım programı kısaca tanıtılmıştır. Ardından bir optik tasarımda izlenebilecek yollar aktarılmış ve tasarımın oluşma aşamalarına yer verilmiştir. Oluşturulan optik tasarımın analiz sonuçları yorumlanmış ve tasarımdaki başarım değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Optical imaging systems are frequently used in many areas of life. In this thesis, an optical design, which can operate between 0.4-1,1 µm wavelengths included in the region known as visible and near infrared, and which can be used effectively in low-light environments, is aimed. The specified wavelengths are explained with the electromagnetic spectrum and the basic concepts of geometric optics are briefly explained in order to transfer the optical design stages. The main concepts that should be known in the optical system and optical design and the computer-aided software program used in the design are briefly introduced. Then, the paths that can be followed in an optical design are transferred and the stages of the design are included. The analysis results of the created optical design are interpreted and the performance in the design is evaluated.