eEF2 kinaz tarafından BRD4'ün düzenlenmesi ve bunların meme kanseri tedavisi ile tümörogenezdeki rolleri
Regulation BRD4 by EF2-kinase and their role in tumorigenesis and treatment of breast cancer
  1. Tez No: 638603
  2. Yazar: SAYRA DİLMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE TANRIÖVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Meme kanseri dünyada kadınlarda en yaygın görülen kanser türüdür. eEF2K, meme kanserinde hücre döngüsü, migrasyon ve invazyonu düzenleyen bir alfa kinazdır. BRD4 ise, BET ailesinin bir üyesi olup; RNA polimeraz II'yi aktive etmektedir. eEF2K ve BRD4 arasında bir ilişkinin olduğu hipotezinden yola çıkarak planlanan çalışmamızda; BRD4'ün inhibisyonuyla meme kanseri hücrelerinde proliferasyon, migrasyon ve invazyonun nasıl etkileneceğini göstermeyi amaçladık. Yöntem: MDA-MB-231 hücreleri üzerinde planlanan çalışmamızda; uygun siRNA'lar ve miR 122 ile BRD4 inhibisyonu sağlandı. İnhibisyon sonrası; hücre proliferasyonundaki değişim için MTS testi; koloni oluşumunu değerlendirmek için klonojenik analiz ile hücrelerin metastaz, invazyon ve migrasyon değerlendirmeleri yapıldı. Bulgular: Sonuçlarımız eEF2K'nin BRD4'ü doğrudan etkilemediğini gösterdi. BRD4'ü inhibe etmek için, uygun siRNA'lar ve miR 122'nin kullanılmasına karar verildi. Bu şekilde planlanan inhibisyonla; siRNA'lar tümör hücrelerinde koloni oluşumunu, invazyonu ve migrasyonu azaltırken; miR 122'nin BRD4 siRNA'ları kadar etkili olmasa da inhibisyonu sağladığı görüldü. Sonuç: miR 122 BRD4'ü inhibe etmekte ve bu inhibisyon üçlü negatif meme kanseri hücre hattında koloni oluşumunu, migrasyonu ve invazyonu yavaşlatmaktadır. Sonuçlarımız, miR 122 ile BRD4'ün inhibisyonunun agresif karakterli metastatik meme kanserlerinde yeni bir tedavi yaklaşımı oluşturabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Breast cancer is the most common type of cancer in women in the world. eEF2K is an alpha kinase that regulates cell cycle, migration and invasion in breast cancer. BRD4 is a member of the BET family; RNA activates polymerase II. In our hypothesis whether there was any relationship between eEF2K and BRD4. We aimed to clarify how the inhibition of BRD4 is affected by proliferation, migration and invasion in breast cancer cells. Method: In our study, we were used MDA-MB-231 cells. BRD4 inhibition was achieved with appropriate siRNAs and miR 122 in MDA-MB-231 cells. After the BRD4 inhibition; we performed MTS test for change in cell proliferation; clonogenic assay to evaluate colony formation. Invasion and migration analyzes were performed to explain the metastatic properties of the cells. Results: Our results showed that eEF2K does not directly affect BRD4. For BRD4 inhibition, it was decided to use appropriate siRNAs and miR 122. After BRD4 inhibition, BRD4 siRNAs reduced colony formation, invasion and migration in tumor cells. Furthermore, miR 122 was shown to provide inhibition, although not as effective as BRD4 siRNAs. Conclusion: miR 122 inhibits BRD4, and this inhibition slows colony formation, migration and invasion in the triple negative breast cancer cell line. Our results suggest that, inhibition of BRD4 with miR 122 could create a new treatment approach in aggressive metastatic breast cancers.