Meslek lisesi öğretmenlerinde iş sağlığı ve güvenliği performansının değerlendirilmesi
Evaluation of occupational health and safety performancein vocational high school teachers
  1. Tez No: 638604
  2. Yazar: EMİNE KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜFEKÇİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN YILDIZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Ordu ili Ünye ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Meslek liselerinde çalışmakta olan öğretmenlerin İş sağlığı ve güvenliği performanslarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı olarak tasarlanan çalışmanın evrenini Ünye Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çalışan meslek lisesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Çalışmada herhangi bir örneklem alınmamış, evrenin tamamına ulaşılması amaçlanmıştır. Çalışmanın yapıldığı tarihlerde çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 134 meslek lisesi öğretmeni çalışmaya katılmıştır. Verilerin toplanması amacı ile oluşturulan anket formu; sosyo-demografik veri formu ve iş sağlığı ve güvenliği performans değerlendirme ölçeğinden oluşmaktadır. Toplanan verilerin değerlendirilmesinde frekans, aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzde gibi tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Öğretmenlerin sosyo demografik özellikleri ve çalışma koşullarının iş sağlığı ve güvenliği performansına etkisinin değerlendirilmesinde t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Bazı Sayısal değişkenler ile iş sağlığı ve güvenliği performans değerlendirme ölçeğinin ilişki analizinde spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the occupational health and safety performances of teachers working in vocational high schools affiliated to the Ministry of National Education in Ordu, Ünye district. The universe of the study, designed as cross- sectional and descriptive, is the vocational high school teachers working under the Ministry of National Education. In the study, no sampling was taken and it was aimed to reach the whole universe. 134 vocational high school teachers who worked on the dates of the study and agreed to participate in the study participated in the study. Questionnaire form created for the purpose of collecting data; It consists of socio-demographic data form and occupational health and safety performance evaluation scale. Descriptive statistics such as frequency, arithmetic mean, standard deviation and percentage were used to evaluate the collected data. T-test and one-way analysis of variance were used to evaluate the effects of teachers' socio-demographic characteristics and working conditions on occupational health and safety performance. Spearman correlation analysis was used to analyze the relationship between some numerical variables and occupational health and safety performance evaluation scale.