Diz osteoartritli hastalarda nöropatik ağrının femoral kıkırdak kalınlığı, yaşam kalitesi, fonksiyonel durum ve depresyon ön tanısı ile ilişkisi
Relatioship of neuropathic pain with femoral cartilage thickness, quality of life, functional status and pre-diagnosis of depression in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 638613
  2. Yazar: BURCU SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı semptomatik primer diz osteoartritli (OA) hastalarda nöropatik ağrı (NA) sıklığını ve femoral kıkırdak kalınlığını (FKK) belirlemek; yaşam kalitesi, fonksiyonel durum ve depresyonla ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya diz ağrısı şikayetiyle başvuran, Amerikan Romatoloji Cemiyeti (ACR) kriterlerine göre primer diz OA tanısı olan 90 hasta alındı ve Pain DETECT, Vizüel Analog Skala (VAS), Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksiyle (WOMAC), Kısa form-36 (KF-36), Beck Depresyon Ölçeğiyle(BDÖ) değerlendirildi. OA radyolojik evrelemesi için Kellgren Lawrance(KL) kullanıldı. Ultrasonografik incelemeyle FKK ölçümü yapıldı. Bu değişkenler NA' sı olan ve olmayanlar arasında karşılaştırıldı. Çalışmamıza alınan hastaların %7,8' inde NA, %18,9' unda olası NA vardı. NA saptanmayan hastalarda (p=0,03) okuryazarlık daha yüksekti. NA ile Vücut Kitle İndeksi (VKİ) arasında pozitif yönlü (p=0,032) korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Relationship of Neuropathic Pain with Femoral Cartilage Thickness, Quality of Life, Functional Status and Pre-Diagnosis of Depression in Patients With Knee Osteoarthritis The aim of this study was to determine the frequency of neuropathic pain(NP) and femoral cartilage thickness (FCT) in patients with symptomatic primary knee osteoarthritis (OA) and to investigate the relationship between quality of life, functional status and depression. Ninety patients who were diagnosed with primary knee OA according to the American Rheumatology Society (ACR) criteria were included in the study and were assessed by PainDETECT, Visual Analogue Scale (VAS); Western Ontario and McMaster Osteoarthritis Index (WOMAC), Short Form- 36 (SF-36); Beck Depression Scale. Kellgren Lawrance (KL) was used for OA radiological staging. FCT of painful knee was measured using ultrasonograpy. These variables were compared between those with and without NP. A total of 7,8% patients were classified as having likely NP and %18.9 patients were classified as having possible NP. Literacy was higher (p=0.03) in patients without NA. A positive correlation (p=0.032) was found between NP and body mass index (BMI).