Multipl sklerozlu bireylerde pilates temelli core stabilizasyon eğitiminin izokinetik kas kuvveti ve postüral salınımlar üzerine etkisi
Effect of pilates based core stability training on isokinetic strength and postural sway in people with multiple sclerosis
  1. Tez No: 638614
  2. Yazar: FERAY GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA TARAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızın amacı, multipl sklerozlu (MS) bireylerde süpervize veya ev egzersizi olarak verilen pilates temelli core stabilizasyon eğitiminin (PTCSE) alt ekstremite kas kuvveti ve postüral kontrol üzerine etkilerini belirlemekti. Çalışmaya 50 birey dahil edildi ve randomize olarak süpervize PTCSE ve ev PTCSE grubuna ayrıldı. Bireylerin demografik ve klinik durumu sorgulandıktan sonra, alt ekstemite kas kuvveti izokinetik dinamometre ile; postüral salınımlar Clinical Test of Sensory Integration of Balance-Duyusal Entegrasyon ve Dengenin Klinik Testi, Postüral Stabilite Testi ve Balance Error Scoring System-Denge Hata Skorlama Sistem Testi ile; core enduransı Gövde Fleksör Endurans Testi, Gövde Ekstansör Endurans Testi, Gövde Lateral Endurans Testi ve Plank Testi ile; core kuvveti Curl-Up ve Modifiye Push-Up ile; fiziksel kapasite 2 Dakika Yürüme Testi ve Zamanlı Kalk Yürü Testi ile; yorgunluk Yorgunluk Şiddeti Ölçeği ve yaşam kalitesi Multipl Skleroz Yaşam Kalitesi-54 ile değerlendirildi. Süpervize grup 8 hafta boyunca, haftanın 2 günü ve 1 saat klinikte PTCSE eğitimi alırken, ev grubu kendileri için planlanan egzersizleri evde uyguladı. Her iki grupta egzersizler 2 haftada bir progrese edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine the effects of pilates-based core stability training (PBCST) given as supervised or home exercise on lower extremity strength and postural control in people with multiple sclerosis (PwMS). 50 individuals were included in the study and randomly divided into the supervised and home PBCST groups. After questioning demographic and clinical status, PwMS were evaluated with isokinetic dynamometer for lower extremities strength; Clinical Test of Sensory Integration of Balance, Postural Stability and Balance Error Scoring System tests for postural sway; Trunk Flexor Endurance, Trunk Extensor Endurance, Lateral Plank and Plank tests for core endurance; Curl-Up and Modified Push-Up tests for core strength; 2 Minute Walk Test and Timed-Up and Go Test for physical capacity; Fatigue Severity Scale and Multiple Sclerosis Quality of Life-54. While supervised group received PBCST training for 8 weeks, 2 days a week at clinic, home group performed exercises at home. Exercises were progressed every 2 weeks in both groups.