Diz osteoartriti olan hastalarda nöropatik ağrı sıklığı ve yaşam kalitesi , fonksiyonel durum, depresyon ile ilişkisi
Neuropathıc Pain in who diagnose knee osteoarthritis and ıts relationship with functional status , quality of life and depression
- Tez No: 688616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEREN DOST SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş : Diz osteoartritinde ağrı en önemli şikayeti oluşturmaktadır. Osteoartrit(OA) ağrısının çoğunlukla bir nosiseptif ağrı olduğu düşünülmektedir. Ancak daha önce yapılan çalışmalarda radyolojik bulgular ile hasta yakınmaları arasındaki ilişkinin zayıf bulunması sonucunda , OA hastalarında ağrı kaynağının nosiseptif dışında multifaktöriyel olduğunu düşündürmektedir. OA'de nöropatik ağrı bulgularının da meydana gelebileceği gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı ; semptomatik diz osteoartiti olan hastalarda nöropatik ağrı sıklığını değerlendirmek ve fonksiyonel durum , yaşam kalitesi ve depresyon ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem : Adıyaman Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine diz ağrısı ile başvuran 40 yaş üstü , ACR ( American College of Rheumatology) kriterlerine göre primer diz OA tanısı konulmuş olan 150 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı , cinsiyeti , eğitim durumu , boy ve kilo değerleri sorgulanarak kaydedildi. Nöropatik ağrı değerlendirmesinde tarama testi olarak S-LANSS(Self-administered Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs) skoru kullanıldı. Hastaların ağrı durumu VAS (Vizüel analog skala)ile , fonksiyonel durumları WOMAC (Western Ontario and Mc Master Universities Osteoarthritis Index) ile ,yaşam kalitesi SF-36(Kısa form-36) ile ve depresyon durumları da BDÖ (Beck Depresyon Ölçeği) ile değerlendirildi. Bulgular : 150 hastanın 117(%78)'si kadın, 33(%22)'ü erkekti. Ortalama yaş değerleri 61,71±8,48, Vücut Kitle İndeksi(VKİ) ortalama değeri 28,72±2,95 idi. S-LANSS skoruna göre; hastaların 55(%36.7)'inde nöropatik ağrı komponenti mevcuttu. Nöropatik ağrısı olan grubun nöropatik ağrısı olmayan gruba göre yaş, semptom süresi sabah tutukluluk süresi, VAS , WOMAC ve BDÖ skor ortalamaları anlamlı olarak yüksek, SF-36 parametreleri ise anlamlı olarak düşük bulundu. Ayrıca, BDÖ skorları ile S-LANSS nöropatik ağrı skoru , VAS , WOMAC parametreleri arasında pozitif korelasyon saptanırken, SF-36 parametreleri ile, S-LANSS, VAS ve WOMAC parametreleri arasında ise negatif korelasyon saptandı. Sonuç : Diz osteoartritli hastalarda ağrının bir nedenin de nöropatik ağrı olduğu ve bu hastalarda ağrı şiddetinin daha fazla, fonksiyonel durumlarının daha kötü ve eşlik eden depresyon skorlarının daha yüksek olduğu göz önünde bulundurularak tedavi planlanmasında bu durumda akılda tutulmalıdır. Anahtar Kelimeler : Diz , osteoartrit ,nöropatik ağrı , WOMAC , SF-36 , BDÖ
Özet (Çeviri)
Introductıon : Pain is the most complaint within primary knee OA patients. This pain is usually classified as nociceptive pain. However , the weak relationship between radiographic findings and the patient complaints indicates a multifactorial nature of this pain. In OA , several studies showed that neuropathıc pain may occur. The purpose of this study was to investigate the fequency of neuropathic pain in patients with pimary knee OA and to evaluate the relationship of such pain with functional status , quality of life and depression. Materials and Methods : one hundred fifty patients over 40 years of age who were admitted to Adıyaman University Department of Physical Medicine and Rehabilitation with knee pain and who were diagnosed with knee OA according to the ACR criteria. S-LANSS(Self-administered Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs) scales were used as neuropathıc pain screening questionnaires. Pain status was assessed by VAS(Visual Analogue Scale) , functional status was assessed by WOMAC(Western Ontario and Mc MasterUniversities Osteoarthritis Index) , quality of life was assessed by SF-36(Short form-36) and depression status was assessed by BDI(Beck Depression Scale). Results : of 150 patients , 117(%78) were female and 33(%22) were male. Average age was 61,71±8,48 , average BMI was 28,72±2,95. According to S-LANSS scales , 55(%36.7) of patients had neuropathic pain component. There was significant difference between the groups with neuropathic pain and without neuropathıc pain in terms of age. Also , . There was significant difference between the groups with neuropathic pain and without neuropathıc pain in terms of symptom duration and morning stiffnes duration. There was significant difference between the groups with neuropathic pain and without neuropathıc pain in terms of VAS , WOMAC , BDI scales and all SF-36 parameter scores. İn our results , there was a positive correlation between BDI scores and S-LANSS , VAS, WOMAC scales. Also , there was a negative correlation between all SF-36 parameter scores and S-LANSS , VAS and WOMAC scales. Conclusion : İn OA patients , neuropathic pain is also the reason of the pain. Patients with neuropathic pain have higher knee pain severity and higher depression scores,lower functional status and quality of life. Neuropathic pain should also be considered in the treatment of primary knee OA. Key words : Knee , osteoarthritis , neuropathıc pain , WOMAC, SF-36 , depression