Kliklenmiş floresans gruplar içeren iletken polimer sentezi ve elektrokromik uygulamaları
Synthesis and electrochromic applications of conducting polymers containing cli̇ck fluorescent groups
- Tez No: 638616
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Doktora tezi kapsamında karbazol türevi içeren elektroaktif gruplarla floresans özelliğe sahip azit grubu taşıyan bileşikler“klik kimyası”yöntemiyle reaksiyona sokularak 6 yeni elektroaktif monomer sentezlenmiştir. Monomerler, Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi (1H-NMR) ve Fourier Transform İnfrared Spektroskopisi (FTIR) ile yapıları aydınlatılarak floresans özellikleri Floresans Spektrofotometresi ile incelenmiştir. Sentezlenen elektroaktif monomerler dönüşümlü voltametri tekniği elektrokimyasal yolla polimerleştirilerek indiyum kalay oksit kaplı cam elektrotlarda (İTO) iletken polimer filmleri elde edilmiştir. İletken polimerlerin yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiş ve spektroelektrokimyasal karakterizasyonları üç elektrotlu elektroliz hücresine bağlı UVspektrofotometre ve potansiyostat cihazının eş zamanlı çalıştırılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca elektrokromik özellik gösteren filmlerin akıllı camlar gibi elektrokromik uygulamalarda kullanım potansiyellerini değerlendirmek için optik kontrast, tepki zamanı ve elektrokimyasal stabilite gibi özellikleri detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the doctoral thesis, 6 new electroactive monomers were synthesized by reacting electroactive groups containing carbazole derivative and compounds carrying the azide group with fluorescence property by the“click chemistry”method. The monomers were characterized by using Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (1H-NMR) and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) spectra and their fluorescence properties were examined with Fluorescence Spectrophotometer. The synthesized electroactive monomers were polymerized by the cyclic voltammetry technique electrochemically and conducting polymer films were obtained in indium tin oxide coated glass electrodes (ITO). The surface morphology of conducting polymers was investigated by scanning electron microscopy and their spectroelectrochemical characterizations were performed by simultaneous operation of the three-electrode electrolysis cell connected UVspectrophotometer and potentiostat device. In addition, films with electrochromic properties have been examined in detail such as optical contrast, response time and electrochemical stability to evaluate their potential for using electrochromic applications such as smart glasses.