Fluoresence emission studies on photodegradation of phenol under direct and concentrated sunlight
Direkt ve konsantre güneş ışığı altında fenolün fotodegradasyonu üzerine fluoresans emisyon çalışmaları
  1. Tez No: 96489
  2. Yazar: BİRCAN DİNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK İÇLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ill ÖZET DİREKT VE KONSANTRE GÜNEŞ İŞIĞI ALTINDA FENOLÜN FOTODEGRADASYONU ÜZERİNE FLUORESANS EMİSYON ÇALIŞMALARI DİNDAR, Bircan Doktora Tezi, Kimya Anabilim Dalı Tez Yöneticisi Prof. Dr. Sıddık İçli Mayıs, 2000 ^^Ğpö-ge^ Kirlenmiş sularda, TİO2, ve bazı metal oksidlerin (Fe203, ZnO gibi ) organik kirleticileri parçaladıkları bilinmektedir. Biz, sulu çözeltilerde TİO2, Fe203 ve ZnO gibi katalizörlerin varlığında fenolün bozunmasını incelemekteyiz. İrradiasyon, sodium lâmbası, direkt güneş ışığı ve konsantre güneş ışınları altında gerçekleştirilmiştir. Fenolün bozunması, fenol fluoresans emisyonundaki (A.= 296nm) kayıp ve kolorimetrik yöntem olan 4-amino antipirin metodu ile saptanan UV absorbsiyonundaki ( X = 460 nm ) düşüşlerin incelenmesi ile saptanmaktadır, irradiasyon şiddetleri, Vilbert Lourmat VLX312 nm Radiometresi ile ölçülerek ve Nisan -Eylül ayları döneminde, 1 1.00 ve 14.00 saatleri arasında, solar fotoreaktörde 0.2 sun, direkt güneş ışığında 1 sun ve solar konsantratörde ise 40-50 sun olarak bulunmuştur. Çarpıcı bir gözlem ise, fotodegradasyon reaksiyonlarında konsantre güneş ışığı altında çinko oksidin de titanyum dioksid kadar reaktif olduğunun saptanmasıdır. Bu durum, konsantre güneş ışığı altında, kirlenmiş suların foto -detoksifıkasyonu için, pahalı olan Ti02cin çok pahalı olmayan ZnO ile yerdeğiştirmesini olanaklı kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT FLUORESCENCE EMISSION STUDIES ON PHOTODEGRADATION OF PHENOL UNDER DIRECT AND CONCENTRATED SUNLIGHT DİNDAR, Bircan Ph.D. in Chemistry Supervisor Prof. Dr. Sıddık İçli May, 2000, 76 pages Titanium dioxide and some metal oxides (Fe203, ZnO) are known to degrade the organic pollutants in contaminated waters. We have studied the degradation of phenol at presence of TİO2, Fe203 and ZnO in aqueous solutions. Irradiations have been done in photoreactors equipped with sodium lamp, under direct sunlight, and under concentrated sunlight. Phenol degradation has been determined both by studying the decrease of phenol fluorescence emission (X= 296 nm) and decrease of UV absorption (X,=460 nm) in 4-aminoantipyrine method. Irradiation intensities were measured with a Vilbert Lourmat VLX312 nm Radiometer and were about 0.2 sun in solar photoreactor, 1 sun under direct sunlight and 40- 50 suns in solar concentrator, during April-September period between 11.00 and 14.00 hours. A striking observation is that, zinc oxide is as reactive as titanium dioxide for photodegradations, under concentrated sunlight. That proves, expensive TİO2 can be replaced by inexpensive ZnO for photo-detoxification and disinfection of contaminated waters, under concentrated sunlight.