Perakende sektöründe tedarikçi seçimi ve Denizli ilinde bir uygulama
Supplier selection in retail sector and an application in Denizli province
  1. Tez No: 638621
  2. Yazar: AHMET OZAN SÖYLEYİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÖZGÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüz rekabet dünyasında küreselleşmenin etkisiyle işletmeler tedarik zincirlerini en iyi şekilde yönetebilmek, süreçleri ve sistemi iyileştirebilmek adına farklı yöntemler geliştirmektedir. Tedarik zincirinin başarısında tüm üyelerin verimli bir şekilde istenilen zamanda, istenilen miktarda, istenilen kalitede, istenilen fiyatta müşterilere ulaştırılması büyük önem taşımaktadır. Zincirin önemli halkalarından olan perakendecilik, mal ve hizmetin son tüketiciye satılması temeline dayanır ve bu sektörde ürün kalitesi, çeşitliliği ve müşteri tercihlerinin doğru belirlenmesi tedarikçi seçim probleminde dikkatle ele alınmalıdır. Bu çalışmada öncelikle perakende sektöründe tedarikçi seçim problemi ele alınmış, sektöre has kriterler belirlenerek, çok kriterli karar yöntemlerinden bulanık TOPSIS yöntemi ile çözüm yaklaşımı sunulmuştur. Uygulama aşamasında gerçek veriler ve sektörün içinde aktif olarak yer alan beş yerel market yöneticisi ile Denizli ilindeki mağazalarda süt ve süt ürünleri için tedarikçi seçim problemi çözülmüştür. Sezgisel yaklaşımların ve tecrübeye dayalı kararların yoğunlukta verildiği bir sektör olan perakendecilikte analitik yöntemlerin kullanılması hem yöneticiler hem de tedarikçiler açısından olumlu karşılanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's highly competitive world, companies are looking for new methods to manage and improve their supply chain, and their production systems. The success of the supply chain depends on the efficiency of all members and providing goods to the customers in desired quality and quantity and on time. One of the major members of the chain is retailers. It is essential to understand the customers' desires and present wide product ranges on the shelves. This study initially deals with retail supplier selection problem and then define the sector criteria and finally presents a solution methodology based on fuzzy TOPSIS, a multi criteria decision making method. As a case study, an interview is provided with 5 local supermarkets located in Denizli for especially dairy products supplier selection problem. We believe that this analytical method will be beneficial for he sector since most of the decisions are made intuitively.