Yüksek katlı betonarme binalarda projeye bağlı yaşanan aksaklıklar ve hatalar
Project losses and errors living in the project in high floor buildings
  1. Tez No: 638622
  2. Yazar: ONUR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Günümüzde, artan yüksek katlı betonarme binalar, deprem yönetmeliğinin yenilenmesi ve uygulanmasındaki aksaklıklar, mimar ve mühendis ortak dilinin oluşturulamaması gibi nedenler, özellikle şantiyede önemli sıkıntıların yaşanmasına neden olmaktadır. Araştırmada, 2018 TBDY öncesi projesi tamamlanan ve şantiye çalışmaları halen devam eden 14 katlı betonarme konut binası incelenmektedir. Mevcut binada şantiye sorunları yaratan nedenleri statik açıdan belirlemek için İDECAD statik betonarme programı kullanılarak yapısal analizler ve gerekli betonarme hesaplar yapılmaktadır. Bu çalışma ile, şantiye sorunlarına neden olan, mimari proje aksaklıkları, yapısal düzensizlikler, taşıyıcı sistem hataları ortaya konularak, yüksek katlı betonarme binalarda emniyet – ekonomi – estetik optimizasyonunun ve olumlu yönde şantiye sürecinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca konu ile ilgili, 2007 ve 2018 TBDY karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, reasons such as increasing high-rise reinforced concrete buildings, problems in the renewal and implementation of earthquake regulations, the lack of common language of architects and engineers cause significant difficulties especially in the construction site. The research examines the 14-storey reinforced concrete residential building, the project of which was completed before 2018 TBDY and whose construction work is still ongoing. Structural analyzes and necessary reinforced concrete calculations are carried out by using IDECAD static reinforced concrete program in order to determine the causes of construction site problems in the existing building statically. With this study, it is aimed to develop safety-economy-aesthetic optimization and positive construction site process in high-rise reinforced concrete buildings by revealing architectural project failures, structural irregularities, carrier system errors that cause construction site problems. In addition, 2007 and 2018 TBDY are compared on the subject.