Bursa ilinde meskun Bulgaristan göçmenlerinin etno-sosyolojik incelenmesi
An Ethno-sociological survey on Turkish Bulgarian immigrant settlement in Bursa province
  1. Tez No: 63863
  2. Yazar: NESRİN TÜRKARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CİHAT ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Göç, hem göç edenlerde hem de göç edilen yörede sosyo-kültürel değişmelere yol açan temel olgulardan biridir. Bugün Türkiye'nin hakimiyetin de bulunan topraklara tarih boyunca göçler olmuştur. Bu gruplar kimi zaman yerel halkla etkileşim ve evlenme sonucu asimile olmuşlar, bazen de etnik özelliklerini korumakta direnmişlerdir. Türkiye'ye en son kitle halinde göç 1 989'da Bulgaristan'dan yapılmıştır. Bu göçmenler, 1 878'den bu yana Bulgaristan'da maruz kaldıkları asimilasyon hareketlerine artık dayanamayan ya da zorla sınır dışı edilen Bulgaristan Türkleri'dir. Bursa, Bulgaristan'dan en çok göç alan illerimizdendir. Bu nedenle araştırma konusu olarak Bursa'da meskûn 1950-78 ve 1989-1990 yıllarında göç etmiş Bulgaristan Türkleri'nden 1 50 hane seçilmiştir. Anket ve görüşmeler yoluyla toplanan bilgiler sonucunda elde edilen veriler, yeni göçmen ailelerin çevrelerindeki yerli halkla ilişkilerinin sınırlı olduğunu göstermektedir. Bu göçmenlerin ekonomik faaliyete katılımları dışında çevreye uyum sağlamada bazı problemleri vardır. Yerli halk göçmenleri bazı sosyal değerler açısından yadırgamaktadır. Göçmenler bölgenin yerlisi olanla ra kız vermekte, fakat kız almamaktadırlar. Ekonomik açıdan da orta gelirli ailelerdir. Aile biçimleri çekirdek olup ortalama çocuk sayısı ikidir. Evlenme yaş ortalamaları kadınlarda 18-22, erkeklerde ise 20-24'dür. Çoğunluk orta dereceli okul mezunudur.
Özet (Çeviri)
XX SUMMARY Migration is one of the fundamental causes of socio-cultural change. The ter ritory known politically as Turkey has always attracted Muslim immigrants from neighboring countries. Same of these grups were assimalated in time while some others preferred to maintain their ethnic identity. The most recent mass migration to Turkey took place in 1 989 from Bulgaria. The assimilation policy that had been enforced on the ethnic Turks in Bulgaria since 1 878 had taken a turn for the worse, forcing them to leave Bulgaria. Bursa has been the major province attracting most of those migrating from the Balkans to Turkey. Therefore, the sample for this study, was taken from the residents of 1 50 houses in Bursa, who had migrated to Turkey between 1 950-78 and 1 989-90. The data was collected through questionnaires and interviews. The following results were obtained: The relationships of the new immigrant families with indigenous people in their neighbourhoods and at work are restricted. The new immigrants have some problems in adapting themselves socially to their environment altho ugh they participate fully in the economic activities. The host society re gards the immigrants as“strangers”because of the differences in social valu es, immigrants from Bulgaria allow their daughters to get married with the local citizens, however they do not allow their sons to get married with theİÜ local people. They have an above average income level, in terms of their eco nomic stituation. Their family pattern is nuclear with an avarage number of two children per family. The average age at marriage age is 20-24 for men and 18-22 for women. An important percentage (%70)have had secondary schooling.