Ankara Özel Tevfik Fikret Lisesi 10. sınıf öğrencilerinin kullandıkları öğrenme stratejilerinin akademik başarıları üzerine etkisi
The effect of learning strategies used by the tenth class students of Tevfik Fikret High School on their academic performance
- Tez No: 63864
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu araştırmada, 10. sınıf öğrencilerinin kullandıkları öğrenme stratejilerinin belirlenmesi ve akademik başarılarının kullandıkları stratejiye göre değişip değişmediğinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda araştırmada (1) öğrencilerin hangi öğrenme stratejilerini kullandıkları, (2) akademik başarılarının kullandıkları öğrenme stratejilerine göre değişip değişmediği, (3) ortak derslerdeki başarılarının kullandıkları öğrenme stratejilerine göre değişip değişmediği, (4) kullandıkları öğrenme stratejilerinin alanlarına göre değişip değişmediği araştırılmıştır. Araştırma, 10. sınıftaki (lise II) 88 öğrenci üzerinde tarama (survey) yöntemiyle yürütülmüştür. Veriler, araştırmacının hazırladığı“Öğrenme Stratejisi Ölçeği”ile toplanmış, öğrencilerin akademik başarılarını belirlemede I. dönem ortak derslerine ait karne notu ortalamaları kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: 1. Örneklem grubunu oluşturan öğrencilerin %52'si anlamlandırma stratejisini, %41'i tekrar stratejisini ve %7'si örgütleme stratejisini kullanmaktadır. 2. Öğrencilerin kullandıkları öğrenme stratejileriyle karne notları ortalamaları arasındaki fark anlamlıdır. Karne notu ortalamalarında farkın tekrar grubu lehine olması, tekrar stratejisinin karne notu başarısına daha etkili olduğunu göstermektedir. 3. Tekrar stratejisi kullanan grubun, Geometri, Türk Dili ve Edebiyatı, İngilizce ve Fransızca derslerindeki karne notu ortalamaları ile anlamlandırma stratejisi kullanan grubun aynı derslere ait karne notuortalamaları arasındaki farklar anlamlı değildir. Bu derslerdeki başarı, öğrencilerin kullandıkları stratejiye göre değişmemektedir. Buna karşılık, tekrar stratejisi kullanan grubun Psikoloji ve Tarih derslerindeki karne notu ortalamaları ile anlamlandırma stratejisi kullanan grubun aynı derslere ait karne notu ortalamaları arasındaki farklar anlamlıdır. Öğrencilerin bu derslerdeki başarıları, kullandıkları stratejiye göre değişmektedir. Karne notu ortalamalarına bakıldığında, farkın tekrar stratejisi kullanan gruplar lehine olduğu görülmektedir. Bu durum, tekrar stratejisinin Psikoloji ve Tarih derslerindeki karne notu başarısına daha etkili olduğunu göstermektedir. 4. Tekrar stratejisi ile anlamlandırma stratejisi kullanan gruplar ile Türkçe-Matematik, Sosyal ve Fen şubeleri (öğrencilerin seçtikleri alanlar) arasındaki fark anlamlı değildir. Bu durumda öğrencilerin kullandıkları öğrenme stratejilerinin alanlarına göre değişmediği söylenilebilir.
Özet (Çeviri)
ill ABSTRACT The aim of this research is to determine the learning strategies that were used by the tenth class students and to find out whether their academic successes differ or not according to their strategies. For this purpose, it was investigated in the research that (1) which learning strategies were used by the students, (2) whether their academic successes differ or not according to their strategies, (3) whether their academic successes, in the same lessons, differ or not according to their strategies, (4) whether the strategies are different according to their fields. Research was applied on 88 tenth class (lycee II) student by the method of“survey”. The data were obtained by“learning strategy scale”that was prepared by the researcher and the first semester average marks of common lessons were used to determine the academic successes of the students. The findings of the research were summarized as follows: 1. 52 % of the students use the elaboration strategy, 42 % of the students use the rehearsal strategy and 7 % of the students use the organizational strategy. 2. The difference between the learning strategies that were used and average marks of the students is meaningful. The difference of the average mark is in favor of the students that used the rehearsal strategy shows us that the rehearsal strategy is more effective on the average marks of the students. 3. There's no meaningful difference of the average marks of the lessons such as Geometry, Turkish Linguistics and Literature, English and French between the groups that used rehearsal strategy and elaborationIV strategy. The success of these lessons doesn't change as to the strategy that were used by the students. On the other hand, the difference of the average marks of the common lessons such as Psychology and History of the two groups that used the rehearsal strategy and the elaboration strategy is meaningful. The success of the students in these lessons varies according to their strategies. When we look into the average marks of the students, the difference is in favor of the students that are using the rehearsal strategy. This situation indicates that the rehearsal strategy is more effective on the lessons of Psychology and History. 4. There's no meaningful difference between the rehearsal strategy and elaboration strategy that are used by the students in the field of Turkish-Mathematics, Social, Science (the fields are chosen by the students) As a result, it can be said that the learning strategies that are being used by the students doesn't change according to their fields.