Fiziksel aktivite düzeyinin sezgisel yeme ve yeme farkındalığı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of physical activity level on the intuitive eating and mindful eating
  1. Tez No: 638637
  2. Yazar: MUTTALİP GÖKHAN DİNÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışma 18-45 yaş arası yetişkin bireylerde fiziksel aktivite düzeyinin sezgisel yeme ve yeme farkındalığı üzerine etkisinin incelenmesi amacı ile planlanıp yürütülmüştür. Yöntem: Çalışma Antalya il merkezinde yaşayan, 18-45 yaş aralığında, gönüllü, rastgele seçilmiş 423 yetişkin birey üzerinde yapılmıştır. Bireylere kişisel bilgi formu, Uluslararası fiziksel aktivite anketi-kısa form, yeme farkındalığı ölçeği, sezgisel yeme ölçeği ve yeme tutum envanteri yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Bulgular: Kadınlar ve erkekler için fiziksel aktivite düzeyine göre sezgisel yeme toplam puanı ve yeme farkındalığı toplam puanı bakımından gruplar arası bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
bjective: In this study, effects of the physical activity on intuitive eating and the mindful eating was planned and carried out regarding adult individuals aged between 18 to 45. Method: Randomly selected 423 volunteers aged 18-45 from Antalya city were participated in this study. Personal information form, international physical activity questionnaire form, intuitive eating scale, mindful eating scale, eating attitude test was applied face to face by the researcher. Findings: There was no difference between groups for intuitive eating total scores and mindful eating total score regarding the physical activity level (p>0,05).