Türk Savunma Sanayiinde görev yapan beyaz yakalı çalışanların iş stresi, sezgisel yeme, fiziksel aktivite ve beslenme durumlarının incelenmesi
An investigation of job stress, intuitive eating, physical activity, and nutritional status of white-collar employees in the Turkish Defense Industry
- Tez No: 963360
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM OLCAY EMİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Nisan 2024 – Mart 2025 tarihleri arasında Ankara ilindeki savunma sanayi firmalarında çalışan, beyaz yakalı iş tanımına uyan, 24-64 yaşları arasında 152 katılımcı ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılan bireylere yüz yüze anket uygulanmış, bireylerin genel bilgileri alınmış; iş stresi düzeyini belirlemek için İş Stresi Ölçeği, sezgisel yeme düzeyini belirlemek için Sezgisel Yeme Ölçeği-2 (SYÖ-2), fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için Fiziksel Aktivite Ölçeği-2 (FAÖ-2) ve beslenme durumlarını değerlendirmek için Besin Tüketim Sıklığı anketi uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 35.0±7.3 yıldır. Kadınların beden kütle indeksi ortalaması 22.1±2.86 kg/m2, erkeklerin ise 27.0±4.47 kg/m2 olarak belirlenmiştir. Katılımcıların beslenme alışkanlıkları incelendiğinde; %82.9'unun öğün atladığı ve en çok atlanan öğünün sabah (%72.2) olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların iş stresi düzeyleri incelendiğinde; %19.9'unun sağlığı ve verimliliği olumsuz etkileyecek; %15.2'sinin uyarıcı yönü olan hafif; %34.4'ünün sağlık ve verimlilik açısından elverişli; %30.5'inin bazı yönleri ile kişilere çekici gelen, uyarıcı yönü yüksek ancak sağlığı olumsuz etkileyebilecek özellikte iş stresi düzeyleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between April 2024 and March 2025 with a total of 152 participants aged 24–64 years, who were employed as white-collar workers in defense industry companies located in Ankara. Face-to-face surveys were administered to the participants to collect general demographic information, assess work-related stress levels using the Work Stress Scale, determine intuitive eating levels using the Intuitive Eating Scale-2 (IES-2), evaluate physical activity levels using the Physical Activity Scale-2 (PAS-2), and assess dietary habits with a Food Frequency Questionnaire. The mean age of the participants was 35.0±7.3 years. The mean body mass index (BMI) was 22.1±2.86 kg/m² for women and 27.0±4.47 kg/m² for men. Regarding eating habits, 82.9% of participants reported skipping meals, with breakfast being the most commonly skipped meal (72.2%). Examination of work stress levels indicated that 19.9% of participants exhibited stress levels likely to adversely affect health and productivity, 15.2% had mild stress with a stimulating aspect, 34.4% demonstrated stress considered favorable for health and productivity, and 30.5% experienced stress that, while potentially appealing in some respects, posed health risks due to high stimulation.