Egzersiz yapan bireylerde egzersiz bağımlılığı, sezgisel yeme ve yeme farkındalığının beslenme durumuna etkisi
The effect of exercise dependence, intuitive eating and eating awareness on nutritional status in exercise individuals
  1. Tez No: 788683
  2. Yazar: RÜMEYSA GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE SEVEN AVUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, egzersiz yapan bireylerin egzersiz bağımlılığı sezgisel yeme ve yeme farkındalıklarının beslenme durumuna etkisini değerlendirmek amaçlanmaktadır. Çalışma Mersin ilinde yaşayan, düzenli egzersiz yapan 18-65 yaş arası (ortalaması 29,92±8,91 yıl) 101 yetişkin (%49,5 kadın, %50,5 erkek) katılımcıyla yapılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerini, tıbbi öykü, beslenme alışkanlıklarını, besin tüketim durumlarını, Uluslararası Fiziksel Aktivite Formu (IPAQ), Egzersiz Bağımlılık Ölçeği (EBÖ), Sezgisel Yeme Ölçeği (SYÖ-2), Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30) sorularını içeren anket yüz yüze yapılmıştır. Katılımcıların beden kütle indeksi ortalaması 24,06±3,27 kg/m2'dir. Egzersiz yapan bireylerin %10,9'unun minimal aktif ve %89,1'inin çok aktif düzeyde olduğu bulunmuştur. Egzersiz bağımlılık düzeylerine göre %46,5'inin riskli, %42,6'sının bağımlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the effect of exercise addiction intuitive eating and eating awareness on nutritional status of individuals who exercise. The study was conducted with 101 adult (49.5% female, 50.5% male) participants aged 18-65 (mean 29.92±8.91 years) living in Mersin and exercising regularly. A questionnaire including sociodemographic characteristics, medical history, nutritional habits, food consumption status, International Physical Activity Form (IPAQ), Exercise Addiction Scale (EBÖ), Intuitive Eating Scale (SYÖ-2), Eating Awareness Scale (YFÖ-30) were asked to the participants made on the face. The mean body mass index of the participants was 24.06±3.27 kg/m2. It was found that 10.9% of the individuals exercising were minimally active and 89.1% were very active. According to exercise dependence levels, 46.5% were found to be risky and 42.6% to be dependent.