Kırklareli merkezinde kükürt oksitlerinin ölümler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of sulfur oxides on deaths in the city of center Kirklareli
- Tez No: 638643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ASAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde küresel bir sorun haline gelen hava kirliliği, yarattığı olumsuz sağlık sorunları nedeniyle önemli çevresel bir halk sağlığı sorunudur. Hava kirleticilerin etki süreleri, konsantrasyonu ve karakterizasyonlarına bağlı olarak insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi bulunmaktadır. Buna bağlı olarak bu tezde hava kirleticilerinden kükürt oksitlerin 01.02.2014- 31.01.2019 tarihleri arasında konsantrasyonları ve bu konsantrasyonlara bağlı olarak Kırklareli İli Merkezi'ndeki ölümlerle arasındaki ilişkiyi saptamak amaçlanmıştır. Araştırma 01.02.2014- 31.01.2019 yılları arasını kapsayan ekolojik ve kesitsel tiptedir. Araştırmanın evrenini kurumdan elde edilen 18-65 yaş arasındaki 478 ölüm oluşturmuştur. Hava kirliliği parametresi SO2 verileri ilgili bakanlığın internet sitesinden sağlanmıştır. SPSS 24 programı ile SO2 ölçüm yapılamayan günlerin tamamlanması için ortalama atanma işlemi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Air pollution, which has become a global problem in developed and developing countries, is a major environmental public health problem due to the negative health problems it creates. Air pollutants have a negative impact on human health depending on their duration of action, concentration and characterizations. Accordingly, this thesis aims to determine the concentrations of sulfur oxides from air pollutants between 01.02.2014- 31.01.2019 and the relation between these concentrations with the deaths in the city center of Kırklareli. The research is of ecological and cross - sectional type covering the period between 01.02.2014-31.01.2019. 478 deaths between the ages of 18 and 65 from the institution accounted for the universe of the research. Air pollution parameter SO2 data is provided from the website of the relevant ministry. With the SPSS 24 Program, average assignment was performed for the completion of days without SO2 measurement.