Günübirlik ortopedik cerrahi geçirecek çocukların ebeveynlerinin anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety levels of parents of children who will spend the day orthopedic surgery
- Tez No: 638645
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKİNAZ AŞTI, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Ortopedi ve Travmatoloji, Çocuk Cerrahisi, Nursing, Orthopedics and Traumatology, Pediatric Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma, günübirlik cerrahi girişim uygulanan 0-18 yaş grubundaki çocukların ebeveynlerinin anksiyete düzeylerini değerlendirmek amacıyla, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte planlanmış bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Ağustos-Şubat 2019 tarihleri arasında, Ortopedi Kliniği'ne günübirlik ortopedik cerrahi girişim nedeniyle başvuran çocukların ebeveynleri, örneklemini ise; araştırmaya katılmayı kabul eden (91) ebeveynler oluşturdu. Verilerin toplanmasında;“Ebeveyn Bilgi Formu”ve“Durumluk ve Süreklik Kaygı Ölçeği”kullanıldı. Verilerin analizi, bilgisayar ortamında SPSS 22.00 paket programı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı istatistikler kullanarak yapıldı. Ebeveynlerin %51,6'sının 35 yaş ve altında, %59,3'ünü annelerin olduğu, %41,8'inin ev hanımı, %94,5'inin evli, %48,4'ünün lise mezunu ve %54,9'unun çalıştığı; çocukların ise, %28,6'sının 12-15 yaş arasında olduğu, %75,8'inin okula gittiği ve %31,9'unun lisede eğitim gördüğü belirlendi. Ebeveynlerin Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği'nden aldıkları puan ortalamaları sırasıyla 54,62±8,65 ve 43,09±6,99 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study is a descriptive and interrelated study in order to evaluate the anxiety levels of the parents of children aged 0-18 who are going to undergo day surgery. The study population consisted of parents of the children who hospitalized for surgical intervention in Pediatric Surgery, Orthopedics and Traumatology and General Surgery Departments of a hospital between August 2018 / February 2019. Sample of the study was comprised from 91 parents.“Parent Information Form”and“State -Trait Anxiety Inventory”were used for data collection. Data analysis was performed with percentage, arithmetic mean and standard deviation, t test, Pearson correlation analysis (ANOVA)(SPSS 22.00). It was found that 51.6% of the parents were 35 years of age and below, 59.3% of them were mothers, 41.8% were housewives, 94.5% were married, 48.4% were high school graduates and 54%, 9 is working; and 28.6% of children were between 12-15 years of age, 75.8% of them were attending school and 31.9% of them were educated in high school. The mean scores of the parents on State-Trait Anxiety Scale were 54.62 ± 8.65 and 43.09 ± 6.99, respectively. The mean scores of mothers' Continuous Anxiety scores were found to be higher than the mean scores of fathers.