Günübirlik cerrahi geçirecek hastaların cerrahi korku düzeylerinin belirlenmesi
Determination of surgical fear levels of patients undergoing day surgery
- Tez No: 597362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı günübirlik cerrahi hastalarının cerrahi korku düzeylerinin belirlenmesidir. Yöntem: Araştırma kesitsel tanımlayıcı tiptedir. Örneklem hacmi; etki büyüklüğü 0.25, yanılgı düzeyi 0.05 ve evreni temsil gücü 0.95 alınarak 162 kişi olarak belirlendi. Günübirlik Cerrahi Ünitesi'nde; genel cerrahi (n:14), ortopedi (n:7), plastik cerrahi (n:86), üroloji (n:22) ve mamografik girişimsel (n:33) alanında ameliyat olan toplam 162 hasta dahil edildi. Araştırmaya katılmayı kabul eden bireylerden sözel / yazılı onam; Dokuz Eylül Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan, Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği'nden ve Günübirlik Cerrahi Ünitesi'nden izin alındı. Veriler araştırmacı tarafından hasta kayıtlarından ve yüz yüze görüşme yöntemiyle hastalardan toplandı. Veri toplamada; araştırmacılar tarafından hazırlanan ‟ Hastalar İçin Tanıtıcı Özellikler Formu'' ve Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması Bağdigen ve Karaman Özlü tarafından yapılan ‟Cerrahi Korku Ölçeği'' kullanıldı. Veriler SPSS 24.0 programında sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, t testi, Mann Witney U, One Way ANOVA ve Kruskal Wallis istatistikleri kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Günübirlik cerrahi geçirecek hastaların cerrahi korku düzeylerinin (25.26±18.16) düşük olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine surgical fear levels of undergoing day surgery patients. Method: This study was cross sectional and descriptive. The study population; the effect size was 0.25, significant value 0.05 and the power of representation of the universe was 0.95 and 162 people were determined. In the day surgery unit; a total of 162 patients who underwent surgery in general surgery (n:14), orthopedics (n:7), plastic surgery (n:86), urology (n:22) and mammographic interventional (n:33) were included. Verbal / written consent of the individuals who agreed to participate in the study; permission was obtained from the Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee of Dokuz Eylül University, the Chief Physician of Dokuz Eylül University Practice and Research Hospital and the Day Surgery Unit. Data was collected by the researcher from patient records and face to face interviews. In data collection;“ Patient Identification Form”prepared by the researchers and ‟Surgical Fear Questionnaire" by Bağdigen and Karaman Özlü for the Turkish validity and reliability study were used. Data was analyzed by using SPSS 24.0 program with number, percentage, mean, standard deviation, median, t test, Mann Witney U, One Way ANOVA and Kruskal Wallis statistics. Result: Surgical fear levels (25.26±18.16) were found to be low in patients who would undergo day surgery.