Günübirlik cerrahi girişim geçiren hastaların postoperatif dönemde yaşadıkları sorunların belirlenmesi
Determining the postoperative problems of patients undergoing day surgery
  1. Tez No: 788172
  2. Yazar: KEVSER GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MELEK SERPİL TALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma günübirlik cerrahi girişim geçiren hastaların postoperatif dönemde yaşadıkları sorunların değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara Nallıhan Devlet Hastanesinde Genel Cerrahi, Ortopedi, Kulak Burun Boğaz, Göz, Üroloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerinde günübirlik cerrahi girişim geçiren hastalar oluşturmuştur. Araştırma örneklemine, örnekleme dahil edilme kriterlerini karşılayan ve günübirlik cerrahi girişim geçiren 270 hasta dahil edilmiştir. Araştırma verileri araştırmacılar tarafından literatüre dayalı olarak hazırlanan formlar aracılığıyla toplanmıştır. Bu formlardan“Tanıtıcı Bilgiler Formu”ameliyat günü hastalarla yüz yüze görüşülerek,“Ameliyat Sonrası Yaşanabilecek Sorunlar Formu”postoperatif 1.,3. ve 7. günde telefon ile izlem yapılarak uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma), Ki-Kare, Fisher's Exact Test, Freeman Halton, Cochrane Q ve McNemar testleri kullanılmıştır. Taburculuk sonrası yaşanan sorunları etkileyen faktörleri belirleyebilmek için lojistik regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre postoperatif 1. günde en fazla yaşanan sorun %84,1 ile ağrı olmuştur. Hastaların genellikle hafif ve orta düzeyde ağrı yaşadığı belirlenmiştir. Postoperatif 1. günde hastaların %60'ı hareket kısıtlılığı, %47,8'i anksiyete-korku, %41,5'i kanama-akıntı-sızıntı, %31,1'i yorgunluk, %25,6'sı uyku problemi yaşamıştır. Yaşanan sorunların 1. günden 7.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a descriptive type in order to evaluate the problems experienced by patients who underwent outpatient surgery in the postoperative period. The universe of the research is in Ankara Nallıhan State Hospital; Patients who underwent outpatient surgery in General Surgery, Orthopedics, Otorhinolaryngology, Ophthalmology, Urology, Gynecology and Obstetrics clinics. The study sample included 270 patients who met the inclusion criteria and underwent day surgery. Research data were collected by the researchers through forms prepared based on the literature. One of these forms, the“Introductory Information Form”was interviwed face-to-face with the patients on the day of surgery and“ Problems to may be Experienced After the Surgery Form”was applicated postoperative 1st.,3rd. and 7th day patients follow-up with phone. Descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation), Chi-Square, Fisher's Exact Test, Freeman Halton, Cochrane Q and McNemar tests were used in the statistical analysis of the data. Logistic regression analysis was applied to determine the factors affecting the problems experienced after discharge. According to the research findings, the most common problem on the postoperative 1st day was pain with 84,1%. It was determined that the patients generally experienced mild to moderate pain. On the postoperative 1st day, 60% of the patient movement restriction, 47,8% anxiety-fear, 41,5% bleeding-leakage, 31,1% fatigue, 25,6% had sleep problems experienced.