Pencere camı özelliklerinin bina enerji performansına etkisi
Effect of window glazing features on building energy performance
  1. Tez No: 638649
  2. Yazar: NURBANU DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENSİN YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dünyada bugün yenilenemeyen enerji kaynaklarının yetersiz olması ve hızla azalması sebebiyle enerjinin verimli kullanılması ve sürdürülebilir çevre konularının önemi artmıştır. Tüketilen enerjinin yaklaşık %40'ının binalardan kaynaklı olduğu bilinmektedir (International Energy Agency, 2012). Binalardaki enerji kayıplarının çoğu yapıların dış cephelerinde ve dış ortam koşullarına direnci en düşük yapı elemanı olan pencere camlarından kaynaklanmaktadır. Geçmişten günümüze kadar, daha dayanıklı cam türlerinin üretimi ve yeni yapım yöntemlerinin geliştirilmesi, cam malzemenin pencereler dışında da yapısal olarak kullanılmasına olanak sağlamıştır. Böylece cam yalnızca ışığı içeri alan duvarlardaki pencere açıklıkları olarak değil, duvarın kendisi olarak da kullanılmıştır. Camın yapı kabuğu olarak kullanılması, güneş kontrolü ve iç ortamda kullanıcı konfor koşullarını sağlamak gibi sorumluluklar taşımasına da sebep olmuştur. Gelişen cam teknolojileri, ısısal performans ve ışık geçiricilik özellikleriyle iç ortam konfor koşullarına etki ederek bina enerji performansına olumlu katkılar sağlamaktadır. Cam teknolojisindeki gelişmeler, ısısal performans, günışığından yararlanma ve güneş kontrolü konusunda birçok seçenek sunmaktadır. Pencere camı özelliklerine ilişkin doğru seçimler yaparak bina enerji performansının artırılması olanaklıdır. Bu çalışmada ilk olarak farklı cam türleri konusunda bilgiler verilmiştir. Sonrasında bir eğitim yapısındaki iki derslik ele alınarak Design Builder programı yardımıyla farklı türdeki camların günışığı ve ısısal performansları karşılaştırılarak bütünleşik olarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler yalnızca güneş enerjisinin statik koşulları değil, dinamik koşulları da dikkate alınarak yapılmıştır. Sonuçlar tasarımcılara yapı tasarımının enerji verimliliği ile ilgili ön karar aşamasında, cam özellikleri ile ilgili veri oluşturması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid depletion of sustainable energy sources, the energy-efficient design is an important issue that needs to be considered. It is known that approximately 40% of the energy consumed originates from buildings (International Energy Agency, 2012). Most of the energy losses in the buildings are caused by window glazing which is the lowest resistant construction element to external environmental conditions. From the past to the present, the production of resistant glazing types and the development of new construction methods have allowed the glazing material to be used structurally except windows. Thus, glazing was used not only as window openings on the walls but also as the wall itself. By the development of glazing technologies, the thermal performance and light transmissivity features of glazing improved and this makes a positive contribution to building energy performance while providing good indoor comfort conditions. Developments in glazing technology offer many options for thermal performance, daylighting and solar control. It is possible to improve the energy performance of the building by making the right choices about the features of the window glazing. In this study, principally information about different types of glazing is given. Afterward, the thermal and daylight performance features of different types of glazing were compared with the help of computer program Design-Builder. Evaluations were made considering not only static conditions of solar energy but also its dynamic conditions. According to the results obtained about daylighting, heating and cooling demand are evaluated together. The results reached have importance for designers to achieve data on glazing features in the preliminary ruling progress of energy efficiency of building design.