Dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanılı çocuklarda bazı kan değerleri ile duyusal işlemleme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between some blood levels and sensory processing skills in children with attention deficit and hyperactivity disorder
- Tez No: 638648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL HURİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, DEHB tanılı çocukların duyusal işlemleme becerileri ile objektif ölçüm yöntemlerinden biri olan kan serum düzeyi değerlerinin analizi arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amacıyla tasarlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 7,67±1,39 olan 104 DEHB tanılı çocuk katıldı. Dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerine uygun olan katılımcıların, duyusal işlemleme becerileri Duyu Profili Testi Bakımveren Anketi ile değerlendirildi. Kan serum seviyesindeki üre, kreatinin, ALT, AST, TSH, serbest T3, serbest T4, çinko, folik asit, vitamin D, vitamin B12 ve ferritin değerleri aç kana ölçüldü. Katılımcıların duyusal işlemleme becerileri duyusal işlem, modülasyon, davranışsal ve duygusal cevaplar olarak; kan serum seviyesindeki değerleri ise birim ve yaş-cinsiyet faktörlerine uygun olarak normal-düşük-yüksek referans seviyelerinde analiz edildi. Duyusal işlemleme becerisi ve kan serum seviyesindeki değerleri arasındaki ilişkiler Pearson testi ile istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study was designed to reveal the relationship between sensory processing skills of children with ADHD and analysis of blood serum level values, which is objective measurement methods. 104 ADHD children with a mean age of 7.67 ± 1.39 participated in the study. Sensory processing skills of the participants who met the inclusion and exclusion criteria were evaluated with the Sensory Profile Test Caregiver Questionnaire. Blood serum levels of urea, creatinine, ALT, AST, TSH, free T3, free T4, zinc, folic acid, vitamin D, vitamin B12 and ferritin were measured in fasting blood. Sensory processing skills of the participants as sensory processing, modulation, behavioral and emotional responses; blood serum levels were analyzed in detail at normal-low-high reference levels in accordance with unit and age-gender factors. The level of correlation between findings and values was analyzed statistically using the Pearson test.