İl spor merkezlerindeki öğrencilerin spora katılım güdüsü ile yaşam doyumu ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between students at the province sports centers and the enjoyment guide of sports
  1. Tez No: 638650
  2. Yazar: YUNUS AYTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM KARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma; İl Spor Merkezleri'ndeki öğrencilerin spora katılım güdüsünün yaşam doyumu ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Yozgat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan İl Spor Merkezi'ne kayıt yaptıran 290 erkek ve 257 kadın toplamda 547 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi; Yozgat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde yaz döneminde kayıt yenileyen 247 kadın, 278 erkek toplamda 525 öğrencidir. Bu çalışmada, uygulamalı çalışmalarda kullanılan ölçek yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada; veri toplama aracı olarak, Gill, ve ark. (1983)'nın geliştirdiği, Oyar ve ark. (2001) tarafından Türk popülasyonuna uyarlaması yapılan Spora Katılım Güdüsü Ölçeği (Participation Motivation Questionnaire) (PMQ) ve Gaderman, Reichl ve Zumbo (2009) tarafından geliştirilen 2018 yılında Atalay ve Ekşi tarafından uyarlaması yapılan Yaşam Doyum Ölçeği çocuk versiyonu ile araştırmacı tarafından oluşturulan öğrencilerin yaş, cinsiyet gibi demografik bilgilerini içeren Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise; Çok Yönlü Varyans Analizi (MANOVA), Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), tanımlayıcı istatistiksel teknikler ve Pearson Korelasyon tekniği kullanılarak yapılmıştır. İstatistiksel analiz verilerine göre; yaşam doyumu ile cinsiyet ve sınıf grupları, gelir durumu arasında herhangi anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research; it was carried out to examine the relation between the motivation of the participation of students in the provincial sports centers to life satisfaction. The universe of the research consisted of a total of 547 students, 290 men and 257 women enrolled in the Provincial Sports Center within the Yozgat Provincial Directorate of Youth and Sports in the 2018-2019 academic year. The sample of the research; 247 women and 278 men who renewed their registrations at the Yozgat Youth and Sports Provincial Directorate are 525 students in total. In this research, the scale method used in applied research was used. In the study; As a data collection tool, Gill, et al. (1983) and developed by Oyar et al. (2001) adapted to the Turkish population by the Participation Motivation Questionnaire (PMQ) and the Life Satisfaction Scale adapted by Ataer and Ekşi in 2018, developed by Gaderman, Reichl and Zumbo (2009). Personal Information Form consisting of demographic information such as gender, gender was used. In the analysis of the data; descriptive statistical techniques, One Way Variance Analysis (ANOVA), Multi Way Variance Analysis (MANOVA) and Pearson Correlation technique were used. According to the results of statistical analysis; there was no significant difference between life satisfaction, gender and class groups and income status.