Satranç oyuncularının müsabaka ve fiziksel aktivite kalp atım hızı değişkenliği ile enerji harcamasının non-invazif olarak incelenmesi
Non-invasive investigation on heart rate variability and energyexpenditure during competition and physical activity of chess players
- Tez No: 785295
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMİZ ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsan vücudunun fiziksel ve psikolojik durumlarının değerlendirmek için kalp atım hızı değişkenliği ve enerji harcama parametreleri yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Satranç oyunu ve fiziksel aktivitenin satranç oyuncuları üzerindeki etkilerini ölçmek içinde araştırmamızda kalp atım hızı değişkenliği ve enerji harcama değerleri ölçülmüştür. Araştırmanın amacı satranç müsabakası ve koşu egzersizi öncesi, esnasında ve sonrasındaki KHD ve harcadıkları enerji miktarının incelenmektir. Araştırmaya 18-40 yaş arasında düzenli olarak satranç oynayan toplam 24 gönüllü erkek ve kadın katılmıştır. Katılımcılara satranç müsabakası ve koşu egzersizinin 3 farklı zaman diliminde (müsabakadan 15 dk öncesi, müsabaka sırasında 30 dk ve 15 dk sonrasında) KHD ölçümleri ve enerji harcama miktarları ölçülmüştür. Çalışmanın uygulaması ilk gün satranç müsabakası, ikinci gün dinlenme ve üçüncü gün koşu egzersizi olamak üzere toplam 3 gün yapılmıştır. Katılımcılara yapılacak olan deney hakkında bilgiler verildikten ve kişisel bilgi formları doldurulduktan sonra 1.gün ilk uygulama satranç müsabakası yapılmıştır. Her oyuncuya kişibaşı 15 dakika süre verilerek KHD ve enerji harcamaları analiz edilmiştir. Satranç müsabakası 30 dakikadan önce bitmesi durumunda ara verilmeden tekrar bir satranç müsabakası yapılmıştır. Katılımcılara 2. Gün (24 saat) dinlenme verilmiştir. Araştırmanın son uygulaması 3.gün fiziksel aktivite öncesi katılımcılara FAHOA anketi yapılmıştır. FAHOA'ya göre uygun olan sporcular seçildikten sonra uygulamaya alınmıştır. Fiziksel aktivitede katılımcılar 30dk (6km/sa) koşu bandında yürüme-koşma yapmıştır. Uygulamalarda KHD ve enerji harcaması Polar V800 cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında Kubios HRV Analysis programında analiz edilmiştir. Bu analizlerin değerlendirilmesi SPSS 26.0 (Chicago, IL, USA) istatistik programında yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, satranç müsabakası ve koşu egzersizleri KHD (RMSSD, SDNN, NN50 ve RR) üzerinde anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir (p=.001). Buna ek olarak, satranç oyunu ve koşu egzersizi esnasındaki enerji harcaması arasında önemli bir fark bulunmuştur (p=.001). Koşu egzersizinin satranç müsabakasından daha fazla enerji tüketimine neden olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, psikofizyolojik ölçümlerin satranç oyuncularının performansını izleme üzerinde etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
Heart rate variability and energy expenditure parameters have been widely used to evaluate the physical and psychological conditions of the human body. Heart rate variability and energy expenditure values were measured in our research to measure the effects of chess game and physical activity on chess players. The aim of the research is to examine the HRV and the amount of energy they spend before, during and after the chess game and running exercise. A total of 24 volunteer men and women between the ages of 18-40 who regularly played chess participated in the study. The participants' HRV measurements and energy expenditure amounts were measured in 3 different time periods of chess competition and running exercise (15 minutes before the competition, 30 minutes during the competition and 15 minutes after the competition). The intervention of the study was carried out for a total of 3 days as a chess game on the first day, a rest exercise on the second day, and a running exercise on the third day. After the IX participants were informed about the experiment to be carried out and the personal information forms were filled in, the first intervention chess game was held on the 1st day. Each player was given 15 minutes per person, and HRV and energy expenditures were analyzed. In case the chess match ends before 30 minutes, a chess game was held again without a break. Participants are given a rest on the 2nd day (24 hours). In the last intervention of the study, FAHOA questionnaire was applied to the participants before physical activity on the 3rd day. According to the FAHOA, the athletes who are eligible were selected and put into intervention. In physical activity, the participants walked or ran on the treadmill for 30 minutes (6 km/h). In this study HRV and energy expenditure have been measured using the Polar V800 instrument. The obtained data were analyzed in computerized with Kubios HRV Analysis program. The evaluation of these analyzes was made in the SPSS 26.0 (Chicago, IL, USA) statistics program. According to the results of this study, chess competition and running exercises showed a significant difference on HRV (RMSSD, SDNN, NN50 and RR) (p=.001). In addition, a significant difference was found between the energy expenditure during the chess game and the running exercise (p=.001). It shows that running exercise causes more energy consumption than chess competition. As a result, psychophysiological measurements have an effect on monitoring the performance of chess players.