Madde kullanım bozukluğu görülen şizofrenili bireylerde davranış ve becerilerin duyusal işlemleme süreçleriyle ilişkisinin incelenmesi
Investigation relationship between behavior and skills and sensory processing processes of schizophrenia with substance use disorder
- Tez No: 638658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL HURİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma madde kullanım bozukluğu (MKB) görülen şizofrenili bireylerin, davranış ve becerileri ile duyusal işlemleme süreçleri arasındaki ilişkiyi araştırmak için planlandı. Çalışmaya 25-45 yaş aralığında MKB görülen şizofrenili 62 birey; MKB görülmeyen 57 şizofrenili birey olmak üzere toplam 119 kişi katıldı. Katılımcıların davranış ve becerilerini değerlendirmek için Vona du Toit Yaratıcı Beceriler Modeli (VdT MoCA) Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu, duyusal işlemleme süreçlerini değerlendirmek için Adolesan/ Yetişkin Duyu Profili (AYDP), şizofreninin belirtilerini değerlendirmek için Pozitif ve Negatif Semptom Ölçeği (PNSÖ) kullanıldı. MKB görülen ve görülmeyen şizofrenili bireylerin davranış ve becerileri ile duyusal işlemleme süreçleri arasındaki fark Mann Whitney U Testi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate relationship between behavior and skills and sensory processing processes of individuals with schizophrenia with substance use disorder (SUD). 62 individuals with schizophrenia with SUD; 57 individuals with schizophrenia who didn't have SUD between 25-45 years were participated. Vona du Toit Model of Creative Ability (VdT MoCA) Semi Structured Interview Form was used to assess behavior and skills, Adolescent/ Adult Sensory Profile (AYDP) was used to assess sensory processing processes, Positive and Negative Symptom Scale (PNSS) was used to assess symptoms of schizophrenia of participations. The difference between the behavior and skills of individuals with schizophrenia seen and not seen with SUD and sensory processing processes was analyzed with Mann Whitney U Test.