Psikoaktif madde kullanımına bağlı psikotik bozukluk ile psikoaktif madde kullanımı olmayan şizofreni tanılı hastaların psikiyatrik belirtilerinin fenomenolojik olarak karşılaştırılması ve zihin kuramı ile ilişkisi
Phenomenological evaluation of the psychiatric symptoms of patients with A diagnosis of psychotic disorder due to pam use and patients with A diagnosis of schizophrenia without pam use and their relationship with theory of mind
  1. Tez No: 664608
  2. Yazar: ELİF KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada psikoaktif madde (PAM) kullanımına bağlı psikotik bozukluk (MBP) tanılı hastalar ile son 5 yıldır PAM kullanımı olmayan şizofreni tanılı hastaların psikiyatrik belirtilerinin ve zihin kuramı (ZK) yetilerinin karşılaştırılarak bu iki bozukluğu ayırt etmede kullanılabilecek klinik göstergelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı kliniklerde yatarak tedavi gören, DSM-5'e göre şizofreni tanısı alan, son 5 yıldır PAM kullanım öyküsü olmayan 49 erkek hasta ve MBP tanısı alan 43 erkek hasta dâhil edilmiştir. Araştırmacı tarafından hastalarla yapılan görüşmede sosyodemografik ve klinik özellikler veri formu doldurulmuş, hastalara Pozitif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (SAPS), Negatif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (SANS), Psikotik Belirti Değerlendirme Ölçeği (PSYRATS), Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği (CŞDÖ), Hastane Anksiyete ve Depresyon (HAD) Ölçeği ve Gözlerden Zihin Okuma Testi (GZOT) uygulanmıştır. BULGULAR: MBP tanılı hastalar ile şizofreni tanılı hastalar arasında SAPS ve PSYRATS toplam puanları açısından anlamlı derecede farklılık görülmemekle birlikte, şizofreni tanılı hastalarda, yapısal düşünce bozukluğu ve garip davranış alt ölçek puanları MBP tanılı hastalardan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,001).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it is aimed to compare the psychiatric symptom differences and theory of mind (ToM) abilities of patients diagnosed with psychotic disorder due to psychoactive substances and patients diagnosed with schizophrenia who have not used psychoactive substance for the last 5 years, and to determine the clinical indicators that can be used to distinguish these disorders. METHOD: 49 male patients who are under treatment in psychiatry inpatient clinics affiliated to Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery, diagnosed with schizophrenia according to DSM-5, without a history of psychoactive substance use for the last 5 years, and 43 male patients diagnosed with substance induced psychotic disorder (SIPD) were examined. Sociodemographic and clinical data form was filled in the interview by the researcher. During the sessions, each patient is requested to perform series of tests listed as Positive Symptoms Rating Scale (PSRS), the Negative Symptoms Rating Scale (NSRS), the Psychotic Symptom Rating Scale (PSYRATS), the Calgary Depression Scale for Schizophrenia (CDSS), the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) and the Mind Reading Test (MRT) RESULTS: Although there was no significant difference between the PSRS and PSYRATS score averages between SIPD and schizophrenia groups, the mean scores of structural thought disorder and strange behavior subscales were significantly higher in patients with schizophrenia than patients with SIPD (p = 0.001).