İnternet reklamlarında yeniden pazarlama hedeflemesinin tüketici satın alma davranışına etkisi
The effect of re-marketing targeting on consumer purchase behavior in internet advertisements
- Tez No: 638666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBİKE PELENK ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Yeniden pazarlama hedefli internet reklamları (YPHİR), daha önce bir ürün veya hizmete ilgi göstermiş ve web sitesini ziyaret etmiş olan kullanıcılara, web sitesine yerleştirilen çerezler (cokie) aracılığıyla aynı veya benzer ürün ve hizmetin internet reklamlarının tekrar gösterilmesidir. YPHİR'ın tüketici davranışı ve tüketici satın alma davranışına etkisinin incelendiği bu çalışmada amaç sırasıyla, yeniden pazarlama hedefli internet reklamlarının, internet mecrası bazında tüketici satın alma davranışını etkilemede, ihtiyacı ortaya çıkarma ve canlandırma etkisini, tüketicilerin bu reklam hedeflemesi karşısındaki davranışsal farklılıklarını, tüketicilerin tutum ve algısını ve reklamlardan etkilenerek tepkisel (plansız) satın alma davranışı gerçekleştirme yoğunluğunu analiz etmek amaçlanmaktadır. Araştırmanın birinci bölümde internet ve yeniden pazarlama hedeflemesiyle ilgili literatür çalışması sonucu kuramsal çıktılar yer almıştır. İkinci bölümde tüketici davranışı ve satın alma davranışı ile ilgili kavramlara yer verilmiştir. Araştırma bölümü olan 3. bölümde ise, araştırmanın verileri analiz edilmiştir. Sonuç olarak yeniden pazarlama hedefli internet reklamlarının satın alma davranışına etkisinin demografik değerlere göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Verilerden hareketle, tüketicilerin yeniden pazarlama hedefli internet reklamlarına karşı olumlu tutumunun ve algısının satın alma davranışını olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu internet reklam hedeflemesinin tepkisel(plansız) satın alma davranışını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Reklamların gösterildiği mecraya göre tüketicilerin satın alma davranışının farklılık gösterdiği, tüketicilerde ihtiyaç yarattığı ve güvenilen markaların yeniden pazarlama reklamlarının satın alma davranışını olumlu yönde etkilediği bulgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Remarketing targeting is the name given to the users who have previously visited a website to show their interent advertisements again with the cookies placed on their website. In this dissertation, the connection between remarketing targeting and consumer purchase behavior has been investigated. The purpose of the research is to find out how remarketing targeting affects the purchase behavior of consumers. In addition, it has been investigated in which internet medium that remarketing targeting is more effective. Measuring the behavioral characteristics and consumer perception of consumers is another goal. It is aimed to contribute as there is no academic literature on this subject in our country. In the section one of the dissertation, the theoretical framework related to internet and remarketing targeting is explained. In the second section, the theoretical literature on consumer behavior and purchasing behavior is specified. In the third section, the research section, the outputs were analyzed and evaluated. The research section, the outputs were analyzed and evaluated. In the study, questionnaire was used as data collection method. The relationship between demographic factors and purchasing behavior was subjected to Anova analysis and Independent T test. Hypotheses were subjected to multiple regression analysis. In conclusi the effect of remarketing on purchasing behavior differs according to demography. It has been observed that consumers' attitude and perception towards remarketing positively affect purchasing behavior and reactive purchasing behavior. It has been observed that the effect of remarketing on purchasing behavior changes and the advertisements of trusted brands affect the consumer positively as the internet channels differ. To conclude, it has been concluded that remarketing brings out the need and affects.