Instagram'daki sponsorlu reklamların tüketim davranışları üzerindeki etkisi: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri üzerine bir araştırma
The effect of sponsored Instagram advertisements on consumption behavior: A research on Bolu Abant İzzet Baysal University students
- Tez No: 627198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN BANU HÜLÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Son zamanlarda internet teknolojileri hızlı bir gelişme göstermiştir. Bu anlamda gerçekleşen bir gelişme bireylerin günlük hayatında ve farklı alanlarda interneti daha sık kullanmalarını sağlamıştır. Özellikle, gelişen sosyal medya platformlarıyla birlikte yeni bir dönem başlamıştır. Sosyal medya uygulamalarının bireyler tarafından sıkça kullanılması firmaların ve markaların da dikkatini çekmiştir. Çünkü yaygın kullanılan sosyal medya uygulamaları etkin bir biçimde reklam ve pazarlama faaliyetlerine imkân sağlamıştır. Bu anlamda dikkat çeken diğer durum ise tüketici davranışlarıdır. Sosyal medya uygulamaları üzerinden de gerçekleşen alışveriş algısı, tüketici davranışlarının yeniden şekillenmesine sebep olmuştur. Bu da sosyal medya reklamcılığı ve tüketici davranışları konularının incelenmesinin gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmada Instagram'daki sponsorlu reklamların tüketici davranışları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Öncelikle çalışmanın teorik kısmında literatür taraması yapılmış, kavramsal ve kuramsal çerçeveye odaklanılmıştır. Uygulama bölümünde ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde öğrenim gören 384 öğrenciden anket tekniği ile alınan veriler IBM SPSS 20 adlı program ile analiz edilmiştir. Bulgular sonucunda Instagram'daki sponsorlu reklamların tüketiciler üzerinde çeşitli etkiler oluşturduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, internet technologies have developed rapidly. A development in this sense has enabled individuals to use the Internet more frequently in their daily life and in different areas. In particular, a new era has begun with the developing social media platforms. The frequent use of social media applications by individuals has attracted the attention of companies and brands. Because widely used social media applications effectively enabled advertising and marketing activities. Another important issue in this sense is consumer behavior. The perception of shopping, which took place through social media applications, resulted in the reshaping of consumer behavior. This situation revealed the necessity of examining social media advertising and consumer behavior. In this research, the effects of sponsored advertisements on consumer behavior on Instagram are examined. Firstly, a literature review was made in the theoretical part of the study and the conceptual and theoretical issues were focused on. In the application part, the data received from the 384 students studying in Bolu Abant İzzet Baysal University were analyzed with a program called IBM SPSS 20. As a result of the findings, it has been determined that sponsored advertisements on Instagram have various effects on consumers.