Olası bir İran iç savaşının Türkiye'ye etkileri
The efects of a possible Iranian civil war on Turkey
  1. Tez No: 638672
  2. Yazar: YUNUS EMRE SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İran'ı konu alan bu çalışmamızda öncelikle İran'ın tarihi ve jeopolitik önemi incelenmiştir. Bunların yanı sıra demografik ve ekonomik yönleri de ayrıntılı incelemeye tabi tutulmuştur. Demografik açıdan İran'ın etnik, dini, kültürel ve filolojik yapısı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca İran ekonomisinin güncel yapısı değerlendirilip geleceğe dönük değerlendirilmesi yapılmıştır. Bütün bunlar bir bütün halinde değerlendirilerek politik yansımaları analiz edilmiştir. Bu çerçevede İran Devleti'nin iç politikada ve dış politikaya yönelik meselelerde yaklaşımı incelenmiştir. Ayrıca İran ile sosyolojik, dini ve ekonomik olarak veriler analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. İran halkının olaylar karşısındaki tutumları da çalışmaya konu edilmiştir. İran coğrafyasında yaşayan topluluklara dair farklılıklar vurgulanarak analiz edilmiştir. Bu farklılıkların ne tür çatlaklara sebebiyet verebileceği de analizlere konu edilmiştir. Ayrıca yapılan analizler sonucunda haritalar çizilerek görseller hazırlanmıştır. Bütün bu analizler ve görseller neticesinde İran'da iç savaş ve iç karışıklık ihtimaline dair risk değerlendirilmesi yapılmıştır. Kaynak ve literatür taraması olabildiğince hassas yapılarak İran'a Türkiye'den bakış açısı noktasında değerlendirmeler yapılmıştır. İran'da olası bir iç karışıklık ve iç savaş durumunun yaşanıp yaşanmayacağına dair analizler yapılmıştır. Bu durumun yaşanmamasının Türkiye açısından daha kabul edilebilir olduğu vurgulanmıştır. Ancak bu durumun yaşanması halinde Türkiye açısından olası etkileri değerlendirilmiştir. Sadece Türkiye açısından değil, Orta Doğu ve bu coğrafyada İsrail hakimiyeti açısından da değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca bu durumun Rusya, Çin ve Avrupa'ya maliyetleri de tartışılmıştır. Bu analizler olabildiğince tarafsız ve bağımsız bir bakış açısı ile yapılmaya çalışılmıştır. Ayrıca söz konusu birçok analiz haritalarla desteklenmiştir. Bu çalışmaya ve haritalara konu edilen veriler karşılaştırmalı olarak değerlendirilerek süzülmüştür. İstikrarsızlığın söz konusu olmaması veya istikrarsızlık yaşanırsa bu durumu daha az hasarla atlatabilmek için birtakım değerlendirilmeler yapılmıştır. Netice itibariyle istikrarsızlık konusunda gayet acı tecrübelerin yaşandığı çevre coğrafyalara bir yenisinin daha eklenmemesi için yapılması gerekenler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study on Iran, first of all, the historical and geopolitical importance of Iran was analyzed. In addition, the demographic and economic aspects were also examined in detail. Demographic aspects of Iran's ethnic, religious, cultural and philological structure have been studied in detail. In addition, the current structure of the Iranian economy has been evaluated and evaluated for the future. All these were evaluated as a whole and their political reflections were analyzed. In this framework, the Iranian State's approach to domestic and foreign policy issues has been examined. In addition, sociological, religious and economic data were evaluated with Iran using analysis methods. The attitudes of the Iranian people towards the events are also subject to the study. Differences regarding the communities living in the Iranian geography were analyzed with emphasis. The type of cracks that these differences can cause are also analyzed. Also, as a result of the analyzes, maps were drawn and visuals were prepared.As a result of all these analyzes and visuals, a risk assessment was made regarding the possibility of civil war and civil confusion in Iran. Sources and literature made as accurate evaluations are made at the point of perspective from Iran to Turkey. Analyzes have been made as to whether a possible civil disorder and civil war situation will occur in Iran. In this case, in terms of Turkey's failure to live emphasized that it is more acceptable. However, Turkey is a lack in terms of the possible effects of this situation are evaluated. Not only for Turkey, the Middle East and this region has made an assessment in terms of Israeli domination. In addition, the costs of this situation to Russia, China and Europe were also discussed. These analyzes are tried to be done with a neutral and independent perspective. In addition, many analyzes were supported by maps. The data subject to this study and the maps were evaluated comparatively and filtered.If there is no instability or instability, some evaluations have been made to overcome this situation with less damage. As a result, what needs to be done to avoid adding a new one to the surrounding geographies where there are very painful experiences about instability has been evaluated.