Emekli aylıkları ve yaşlılara yönelik sosyal yardımların yoksulluk üzerindeki etkisi: Türkiye için ampirik bir araştırma
The effect of pensions and old-age benefits on poverty: An empirical investigation for Turkey
- Tez No: 638676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZDAMAR GIOVANIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tez çalışmasında, emekli aylıklarının ve yaşlılara yönelik yapılan diğer ödeneklerin yaşlı yoksulluğu üzerindeki etkisi,“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Gelir ve Yaşam Koşulları Panel Mikro Veri Seti (2008-2017)”kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde panel veri yöntemlerinden olan“Sabit Etkiler Yöntemi”kullanılmıştır. Uluslararası literatürde, emekli aylıklarının ve yaşlılara yönelik yardım programlarının etkileri genelde tek bir ülke örneği olarak çalışılmış olup, ulusal literatür incelendiğinde emeklilik ve yaşlılık döneminde elde edilen gelirlerin yoksulluk üzerine etkisini araştıran çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Özellikle detaylı mikro veriler ve ileri ekonometrik yöntemlerle daha önce ulusal yazında bu konuyu ele almış bir çalışma olmadığından ve varolan çalışmalar daha nitel incelemeler yaptığından tezde yapılan araştırmanın ulusal literatüre katkı sunacağı düşünülmektedir. Yapılan analizlerde STATA 15 programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular; emeklilik aylığı ve ödeneklerinin, sadece erkek bireylerin yoksulluğunu azaltma noktasında anlamlı bir etkisinin olduğunu göstermekle birlikte kadınların elde ettikleri emeklilik gelirlerinin yoksulluklarını azaltma noktasında etkin olmadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca emeklilik aylığı ve ödenekleri dışında kalan gelirin tüm yaş ve cinsiyet kategorilerinde yoksulluğu azalttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the impact of pensions and the other types of old-age allowances are analysed using“Turkish Statistical Institute (TURKSTAT) Income and Living Conditions Panel Micro Dataset (2008-2017)”. One of the important panel data methods that is the Fixed Effect Method is used for the entire analyses. Considering the international literature, the effect of pensions and the old-age benefits is generally studied as single country-case studies, while there is no existing study in the national literature that investigates the impact of income obtained during retirement and the old-age period. Furthermore, it is thought that the research carried out in this thesis will contribute to the national literature since the existing studies are generally done using qualitative methods rather than advanced techniques applying detailed micro level data. STATA 15 program is used in the analyses. Overall findings show that pensions and old-age allowances obtained by male individuals have power to reduce their poverty levels, while income obtained by women during the retirement and old-age period is not effective in reducing their poverty. In addition, income, other than pensions and old-age allowances, has been found to reduce poverty in all age and gender categories.