Döviz kurunun modelleşmesi üzerine ampirik çalışma: Türkiye örneği
An Emprical study of modelling foreign exchange rate; Turkey's example
- Tez No: 63869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ TELATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Dışa açık ekonomilerde döviz kuru, ekonominin önemli göstergelerinden birisidir. Ülkemizde dış ticaret ve kambiyo rejiminin serbestleştirilmesi 1980'li yıllardan sonra hızlanarak devam etmiştir. Tezimizin temel amacı, Türkiye'nin dışa açılma sürecinde döviz piyasalarında yaşanan gelişmelerin kronolojik olarak anlatılması ve birtakım zaman serisi araçları kullanılarak ampirik çalışmaların yapılmasıdır. Döviz piyasalarında 1980 yılı sonrasında bir çok gelişme açığa çıkmıştır, önemli yasal değişikliklere sahne olmuş bu piyasada, ekonominin istenilen yönde gelişiminin sağlanması için oldukça fazla düzenlemelere gidilmiştir. Dışa açılma sürecim hızlandırmaya ve döviz darboğazını gidermeye yönelik olarak yapılan düzenlemelerin konu ile ilgili kaynaklardan anlatılması tezimizin amaçlan arasındadır. Geçen on yılın döviz kuru kullanılarak yapılan ampirik çalışmada, döviz kurunun gelişimi araştırılmıştır. Bu araştırmalarda modelleme önemli bir yer tutmuştur. Tek boyutlu zaman serisi teknikerinin kullanılması nedeniyle, döviz kurunun ekonominin diğer büyüklükleri ile ilişkisine yer verilmemiştir. Özellikle yargı faktörünün zaman serisi modellemelerinde yer alması gereği, birçok similasyonun yapılmasını ve bunlar arasından bilimsel gerçeklere uygun olanlarının seçilmesini zorunlu kılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In the open economies, foreign exchange rate is an important indicator of the economy, In Turkey international trade and foreign exchange markets are increasingly liberalised after 1980's. Main framework of mis study is to give chronological developments occurred at these fields and apply some time series tools to the data of foreign exchange rate. In this stage foreign exchange market is faced with many legal regulations. For the improvement of the economy by the ruled path, these changes are done. Another aim of this study is by using the most available sources, emphasise the interaction between economic policy makers and Turkish banking sector in this era. In the empirical studies, using the foreign exchange rate of the last decade, structure of the rate is analised. Modelling is an important part of this study. At the application of time series calculations, there is no space devoted to the relation of exchange rate with other macroeconomic variables. To get the best bet some simulations are done. From these, the results with the highest significance level are included to context of this study.