Sosyo-kültürel yapının turizm yapılarında mekan biçimlenmesine etkisi
The Effect of socio-cultural structure on the space formation of tourism buıldings
  1. Tez No: 63868
  2. Yazar: ÖZLEM OLGAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE BOZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Sosyo- kültürel yapının, turizm yapılan içinde mekan biçimlenmesine etkisinin araştırıldığı tez çalışmasında ilk olarak, turizmin tanımı yapılmış; turizm yapılarının tarihsel süreç içindeki gelişimi, ulaşımla paralel olarak ele alınmıştır. Ayrıca, sosyo kültürel yapı içinde, turizmin ve turizm yapılarının, kültürün alt kavranılan olan toplumsal kültür ve geleneklerle etkileşimi incelenmiştir. Yapı kültürünün geçmişi içinde, ribatlarla başlayan konaklama yapılarının gelişiminin anlatıldığı bu bölümde, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'ta turizmin ve turizm yapılarının gelişimine de değinilmiştir. Turizmin öneminin anlatıldığı ikinci bölümde ise, turist akımını çeken ve karşılayan öğeler sınıflandırılmış; günümüz turizmi ve turizm yapılarının türleri incelenmiştir. Turizmde çevrenin özelliğinden söz edilen üçüncü bölümde, ayrıca turizm yapılarının planlama ilkeleri ve turizm yapılarının bölümleri sınıflandırılmıştır. Dördüncü bölümde, turizm yapılan içinde, yakın çevre, yaklaşım ve ana giriş mekanlarının oluşumunda, yapısal ve fiziksel faktörlerle, sosyal faktörler ele alınmış; tasarım yaklaşımları incelenirken; dünyadan, Türkiye'den ve Kuzey Kıbrıs'tan çeşitli turizm yapılan, yakın çevre, yaklaşım ve ana giriş mekanları çerçevesinde; geleneksel, yöresel ve tarihsel öğeler içerme derecesine göre sınıflandırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
uı ABSTRACT In this study, the effect of socio-cultural structure on the space formation of tourism buildings is analised. In the fist section, tourism is defined; and the historical development of tourism buildings, parallel to the development of transportation is handled. Also, the interaction of tourism and tourism buildings with social culture and traditions through socio-cultural structure is analised. In this study where the development of tourism buildings starting with caravanserais, through the history of building culture is explained; the development of tourism buildings in Turkey and in North Cyprus is also mentioned. In the second section, where the importance of tourism is explaided, the elements that attract and meet tourism are classified; and the types of tourism and tourism buildings are analised. In the third section, where the importance of environment is mentioned, the principles of tourism planning; and the sections of tourism buildings are classified. In the fourth section, structural; physical and social factors affecting the formation of main entrance space with its close surroundings, and approach place are handled; the planning methods are analised; various tourism buildings from the world, Turkey and North Cyprus, according to their degree of containing traditional, local and historical elements are analised through the main entrance space, and surroundings.