Örgütsel kültür ögelerinin Kara Harp Okulu öğrencilerini etkileme düzeyi
The Dgree of influence of the elements of the organizationalculture on the cadets of the army acdemy
- Tez No: 63870
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ill ÖZET Bu araştırmada, Kara Harp Okulu'ndaki örgütsel kültür öğelerinin (Kahramanlıklar, Öyküler, Toplantılar, Törenler, Fiziksel Semboller, Yönetici- Öğretmen Tutum ve Davranışları) öğrencileri etkileme düzeyi, öğrencilerin bu öğelerden etkilenme düzeyleri arasındaki farklılıkların ve yöneticilerin, öğretmenlerin bu öğelerin öğrencileri etkilemesine ilişkin görüşlerinin neler olduğu incelenmiştir. Araştırmanın örneUemini, K.H.O.'nda öğrenim gören 180 ikinci sınıf, 179 dördüncü sımf olmak üzere toplam 359 öğrenci ile K.H.O.'nda görevli 62 yönetici ve öğretmen oluşturmuştur. Örneklemin seçimi random yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, öğrencilere ve yönetici-öğretmenlere yönelik olarak hazırlanan anketlerin uygulanması ile elde edilmiştir. Öğrencilerin örgütsel kültür öğelerinden etkilenme düzeyleri arasındaki fark“t”testi ile sulanmıştır. Elde edilen bulguların sonuçları ise aşağıda maddeler şeklinde özetlenmiştir: 1. Öğrencileri en çok etkileyen örgütsel kültür öğesi“Kahramanlıklar”en az etkili öge ise“Yönetici-Öğretmen Tutum ve Davranışları”dır. 2. Kahramanlığa ilişkin olarak en etkili öge“Şehitler Kapısı”dır. 3. Öykülere ilişkin olarak en etkili öğeler“İnanç ve Değerler”,“Kahramanlık Öyküleri”ve“Yaşanmış Olaylar”dır. 4. Törenlere ilişkin“Sancak Devir Teslim Töreni”en etkili öğedir. 5. Öğrenciler fiziksel sembol olarak en çok“Atatürk ve Harbiyeli Anıtı”ndan etkilenmektedirler.IV 6. Öğrencilerin az etkilendiği örgütsel kültür öğeleri ise“Sancak Töreni”,“Sıralı Amirlerin ve Komutanların Konuşmaları”,“Günlük Emirler Defteri”,“Basan Flamaları”ve“Taburların Gurur Panoları”dır. 7. Örgütsel kültür öğeleri dördüncü sınıf öğrencilerini daha fazla etkilemektedir. 8. Yönetici-öğretmenlere göre en etkili örgütsel kültür öğeleri“Sıralı Amirlerin ve Komutanların Konuşmaları”ve“Yöneticilerin ve Öğretmenlerin Tutum ve Davranışları”dır. 9. K.H.O.'ndaki örgütsel kültür öğeleri içerisinde hiç etkisi bulunmayan öge yoktur. 10. Öğrencilerin kendilerim etkileyen kültür öğelerine ilişkin algılan ile yöneticilerin ve öğretmenlerin öğrencileri etkilediklerini düşündükleri örgütsel kültür öğelerine ilişkin algılan birbiri ile çakışmamaktadır. Bu sonuçlara dayalı olarak getirilen öneriler özetle şunlardır : Özellikle okula yeni katılan öğrencilere örgütsel kültür öğelerinin tanıtımı yapılmalı, ast sınıflara yetki ve sorumluluk verilmeli, sancak töreninde, basan flamalanmn verilmesinde ve günlük emirler defterinde gerekli önlemler alınarak etkileri arttınlmalı, selamlamanın anlam ve önemi öğrencilere aktanlmalı, sıralı amirlerin konuşmalan mesleki geleceğe bilgilendirmeye ve makro düzey içeriklere yönelik olmalı, yöneticiler ve öğretmenler öğrencilerini tanımaya çalışmalı, onlarla informal iletişim.kurabilmeli, örgütsel kültür öğeleri kahramanlıklar ile desteklenmeli ve K.H.O.'nda görev yapacaklann seçiminde eğitim yöneticiliği eğitimi gözönünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the elements of organizational culture in the Turkish Military Academy, (Heroisms, Stories,Ceremonies, Physical Symbols, the Attitudes and Behaviors of Managers -Instructors, etc.), their degree of influence on the cadets, the differences in the degree of influence among the cadets, and the instructors' ideas about the elements that influence the cadets are examined. The sample group comprises 180 third class cadets, 179 first class cadets, and 62 managers -instructors working in the Turkish Military Academy. The data is obtained through the questionnaire prepared for the cadets and managers- instructors in the school. The differences of the degree of influence of the the elements of organizational culture on the cadets are examined by“t”test. The results of the assessment can be summarized as follows: 1. The most influential element of organizational culture on the cadets is the“Heroism,”while the least influential element is found to be“the Attitudes and Behaviors of Managers- Instructors.”2. The most influential element related to heroism is“the Gate of Martyrs.”3. The most influential elements related to stories are“Faith and Values,”“the Stories of Heroism,”and“Real Experiences.”4. The most influential element related to ceremonies is“the Ceremony during the Take-over of the Colours.”5. The students are affected mostly by physical symbol of“the Monument of Atatürk and the Cadets.”6. The least influential element of organizational culture on the cadets are“The Parade for the Colours,”“The Speeches of Commanders in the Chain of Order,”“The Log-book of Daily Orders,”“the Flags of Achievement,”and“the Boards of Honour in the Battalions.”7. The elements of organizational culture are more influential on the first class cadets.VI 8. According to managers-instructors, the most influential organizational culture elements are“The Speeches of Commanders in the Chain of Order,”and“the Attitudes and Behaviors of Managers and Instructors.”9. There is no organizational culture elements in the Military Academy that has no influence on the cadets. 10. The cadets' and manager-instructors' perceptions of influential elements of organizational culture on cadets do not overlap. In the light of these results, the following suggestions could be made: The elements of organizational culture must be introduced especially to the new cadets who joined the school; subordinate classes must be given responsibility and authority; some measures must be taken to increase the impact of colours-parade, achievement flags, and the log-book of daily orders; the meaning and importance of saluting must be expressed to the cadets; the speeches of commanders in the chain of command must include issues related to the future of cadets' career and macro-level contents; the managers- instructors must try to understand their cadets well and try to communicate with them on informal terms; the elements of organizational culture must be supported by heroism; and the knowledge of education management must be taken into consideration while selecting the personnel to work in the Military Academy.