İnsansız hava aracı (İHA) ve silahlı insansız hava araçlarının (SİHA), hibrit savaşta kullanımı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne etkisi
Unmanned Aerial Vehicle (UAV) and Armed Unmanned Aerial Vehicle's (A-UAV) use in hybrid war and its effects on Turkish Armed Forces
- Tez No: 638697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE TANSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, konvansiyel savaşın geride kalmak üzere olduğu ve asimetrik tehditlerin ortaya çıktığı güç çatışması yaşanan dünyada İHA'ların önemini ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda İHA'ların otonom sistemleri, yapay zekâ kullanım durumları, faydalı yükleri, kabiliyetleri, insanlı hava araçları ile boy ölçüşmeye başlayacak diğer yetenekleri ve hibrit savaştaki yerleri incelenmiş, Türkiye'nin bu konuda gerçekleştirdiği atılım ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda varılan kanıya göre; İHA'lar, taktik ve stratejik açıdan gelecekteki savaşların önemli parçaları olacaktır. İnsansız yapıları, robotik gelişimleri ve yapay zekâları sayesinde insanlı hava araçlarından daha nitelikli hale gelmeleri beklenen İHA'lar konusunda Türkiye'de Baykar Savunma, Vestel Savunma, TAI – TUSAŞ ve ASELSAN çalışmalar yürütmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the importance of UAVs in hybrid warfare. UAVs autonomous systems in this context, artificial intelligence, useful load, examined the locations and capabilities in hybrid war, Turkey has demonstrated progress made in this regard. According to the conclusion of the research, UAVs will be important parts of future wars in terms of tactics and strategically. UAVs will become more qualified than manned aircraft in the near future thanks to their unmanned structures, robotic development and artificial intelligence. Turkey's becoming a self-contained on UAV; Baykar Defence, Vestel Defence, TAI-TUSAŞ and ASELSAN contains important contribution of the study.