Sıcak ve soğuk barış kavramları üzerine analitik yaklaşım Ukrayna örnek çalışması
Analtical approach on hot and cold peace concepts Ukraine sample study
- Tez No: 638703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ POYRAZ GÜRSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tarih boyunca farklı birçok devlete ve halka ev sahipliği yapan Ukrayna 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Gerek bulunduğu coğrafi konumu gerekse içinde barındırdığı farklı kültürleriyle Ukrayna, günümüzde de önemini koruyan bir ülke olarak varlığını devam ettirmektedir. Transit geçişi sağlayan ülke konumunda olması, farklı parametrelerin bir araya gelmesini sağlarken oldukça etkili olmuştur. Bu çalışmada Ukrayna'da farklı kimliklerin ve kültürlerin varlığının bıraktığı tarihi mirasın, Ukrayna'nın iç ve dış politika dinamiklerini etkileme sürecinin açıklanması amaçlanmıştır. Çalışmada Ukrayna'nın bağımsızlığını ilan ettiği andan itibaren ülkede Rusya baskısının giderek artması üzerine diğer aktörlerin bu sürece dahil olma süreci hedef alınarak sorunun, Ukrayna ile Rusya arasındaki bir kriz olmaktan çıkıp uluslararası boyuta ulaşmasına neden olan gelişmeler etkin dinamikleri ile birlikte açıklanmıştır. Literatürde Ukrayna'da yaşanan gelişmelerin 1990'lı yıllardan itibaren yeni bir soğuk savaş dönemini andırdığı vurgusu yapılırken bu çalışma Ukrayna'da yaşanan gelişmelerin diğer aktörlerin davranışlarını etkileme şekillerinin yeni bir soğuk barış düzenini ortaya çıkarabileceği varsayımı üzerine temellendirilerek açıklamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ukraine which hosted many nations and states trough out history declared independence in 1991. Currently both its geographical location and holding various cultures within its borders make the country maintain its importance existence. Via holding different parameters in its hands the country provides transit passing which makes the country quite effective in the region. In this study it is intended to be explained the influence process of Ukraine's different culture and identities left historical heritage on the countries domestic and foreign policy dynamics. It is explained with efficient dynamics of the developments that made Russia and Ukraine rises reach to an international level leaving the issue as a matter of Russia and Ukraine conflict by studying the other actor's getting involved in the process Russia's gradually pressure on Ukraine after the very beginning of Ukranie's declaration of independence. By basing the hypothesis of the possibility to bring out cold peace order via other actors' response ways is stated in this study and also the developments that are experienced in Ukraine are seen like cold war period after 1990's Ukraine.