Test tahrifatının belirlenmesinde silme belirleme indeksinin I. tip hata ve istatistiksel güç açısından incelenmesi
Analysis of the erasure detection index in terms of type I error and statistical power in determining test tampering
  1. Tez No: 638740
  2. Yazar: ESRA KINAY ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMAY ÇOKLUK BÖKEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmada, test tahrifatının belirlenmesinde kullanılan Silme Belirleme İndeksi'nin (SBİ) farklı koşullar (örneklem büyüklüğü, yetenek düzeyi, madde sayısı ve hileli silme oranı) altında, I. Tip hata oranı ve istatistiksel güç bakımından nasıl değiştiğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda 250, 2500, 25000 ve 49995 test alan için 50 ve 160 madde üzerinden Sınıflamalı Tepki Modeline göre simülatif yanıt örüntüleri üretilmiştir. Veri setlerinde iyicil silmelerden tesadüfi, kaydırma ve dizi sonu silmeleri simüle edilmiştir. İyicil silmeleri içeren veri setlerine, ayrı ayrı sabit silme ve değişken silme yapılarak yanıtlar tahrifata uğratılmıştır. Sonrasında veri setleri birleştirilerek iyicil ve hileli silmeleri içeren veri setleri analize hazır hale getirilmiştir. Süreklilik düzeltmesi uygulanan ve uygulanmayan SBİ'nin ürettiği I. Tip hata oranları ve istatistiksel güç değerleri; 500, 5000, 50000 ve 99990 örneklem büyüklüklerinde beş farklı yetenek düzeyine göre, 50 ve 160 maddelik veri setlerinde, %10, %20 ve %30 oranlarında sabit silme ve değişken silme için .00001, .0001, .0005, .001, .005, .01 ve .05 α seviyelerinde incelenmiştir. Süreklilik düzeltmesi uygulanmadığında I. Tip hata oranları genellikle iyi kontrol edilememiştir. Süreklilik düzeltmesi uygulanması tüm alfa seviyelerinde I. Tip hata oranlarını düşürürken istatistiksel gücün de bir miktar düşmesine neden olmuştur. I. Tip hata oranları 50 maddelik veri setlerinde 160 maddelik veri setlerine göre daha iyi kontrol edilmiştir. Örneklem büyüklüğü arttıkça I. Tip hata oranlarında azalma görülmüştür. Sabit silme oranları arttıkça tahrifata uğrayan test alanlar daha doğru tespit edilmiş ve istatistiksel güç artmıştır. Yetenek düzeyi arttıkça istatistiksel gücün düştüğü belirlenmiştir. Araştırma sonucunda Türkiye'de uygulanan yüksek riskli sınavlarda SBİ ile tahrifatın belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Type I error rates and statistical power of the Erasure Detection Index (EDI) when used in determining test tampering under different conditions (sample size, ability level, number of different items and fraudulent erasure rates). For this purpose, simulative response patterns for 250, 2500, 25000 and 49995 examinees were produced using the Nominal Response Model including 50 and 160 items. Three types of benign erasures, random, misalignment, and string-end erasures, were simulated in the datasets. Responses were tampered by making individually fixed and variable erasure to the datasets containing benign erasures. Then, combining datasets, datasets containing both types of benign erasure and fraudulent erasure were prepared for analysis. According to five different ability levels of 500, 5000, 50000 and 99990 sample sizes, in data sets of 50 and 160 items, Type I error rates and statistical power values produced by EDI with and without continuity correction were examined in alpha levels of .00001, .0001, .0005, .001, for 10%, 20% and 30% fraudulent fixed erasure and variable erasure. Without continuity correction, Type I error rates were generally not well controlled. The application of continuity correction decreased the Type I error rates at all alpha levels and caused a decrease in the statistical power. Type I error rates were better controlled in the 50-item datasets than the 160-item datasets. As the sample size increased, Type I error rates decreased. As the fixed erasure rates increased, the statistical power increased and the examinees were detected more accurately. It was determined that the statistical power increased as the ability level decreased. According to the findings of this study, it is recommended that large scale testing organizations should carry out studies to determine the test tampering with EDI in high-stakes tests in Turkey.