Daniil Harms'ın 'Kocakarı' adlı öyküsünün metindilbilimsel incelenmesi
Textlinguistic analysis of Daniil Kharms's 'The Old Woman'
- Tez No: 638796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORHAN KORBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma“Kocakarı”adlı öykünün metindilbilimsel incelemesini sunmaktadır. İncelemeye hazırlık olarak metindilbilimin kısa tarihi, Batı ve Rus metindilbilim yaklaşımlarının temel farkları incelenmiştir. Ayrıca Daniil Harms'ın hayatı ve sanatsal kişiliği göz önünde bulundurularak metinde karşılaşılabilecek izlekler belirlenmiştir. İnceleme için en uygun metin ulamları seçilmiştir: bağlaşıklık, bağdaşıklık ve sürem. Belirlenen bu ulamlara göre öykünün incelemesi gerçekleştirilmiştir. Harms'ın üslubunu oluşturan dil unsurlarının belirlenmesi, metinle anadili Rusça olan okur arasındaki ilişkinin anlaşılması ve metnin biçimsel özellikleriyle metnin izlekleri arasındaki bağıntının tespit edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work has been concentrating on text linguistic analysis of“The Old Woman”. In order to make that kind of analysis there was given the short history of Western and Russian Textlinguistics, the method of analysis was decided and the most relevant text categories such as cohesion, continuum and modality chosen. At the same time Kharms's life and art was shortly described to determine the basic topics to come out from the text. Three text categories have been chosen (cohesion, coherence and continuum) to sum up the international and Russian approach to the topic, and the analysis of the text has been held according to these categories. It is mainly aimed to detect what language units combine to make Kharms's literary style, to understand the relationship between the text and the general native speaking reader, and to state the relationship between the structural parts of the text and topics within it.