Voters' media consumption and economic evaluations in Turkey
Türkiye'de seçmenlerin medya tüketimi ve ekonomik değerlendirmeleri
  1. Tez No: 638795
  2. Yazar: ŞİMAL BİNİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ERDEM AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ekonomik oy verme davranışı kuramı, seçmenlerin ülkedeki ekonomik zayıflık için hükümeti cezalandıracağını ve ekonomik refah durumunda ödüllendireceğini savunmaktadır. Bu ilişkide medyanın seçmenlerin ekonomik algılarını ne derecede etkilediği önemli bir araştırma sorusudur. Gazete içerik analizi metot olarak çeşitli çalışmalarda uygulanmış olsa da, medyanın ekonomi haberlerini veriş şeklinin ve bunun seçmenlerin ekonomik algılarını nasıl etkilediği literatürde yeteri kadar yer bulmamaktadır. Bu doğrultuda bu tezin amacı, medyada yer alan ekonomi haberlerinin Türkiye'de seçmenlerin ekonomik algıları üzerindeki etkisini, haber tonlama ve gazete okuma sıklığını baz alarak sistematik bir şekilde incelemektir. Bu amacı gerçekleştirmek için gerçek ekonomi haber içeriğini ve okuma sıklığını eşzamanlı olarak birbirine bağlayan bir bağımsız değişken geliştirilmiştir. Bu yaklaşım, gazeteleri hükümete veya muhalefete yakın olan gazeteler olarak kategorize etmekle sınırlı kalmayıp seçmenlerin ekonomik haberlere nasıl maruz kaldığını incelemektedir. Bu çalışmanın verisi, sistematik gazete içerik analizi ve ulusal düzeyde seçmen yaşındaki nüfusu temsil yeteneğine sahip anketten oluşmaktadır. Gazete içerik analizinin devam ettiği 15 Şubat 2018 ve 16 Şubat 2019 tarihleri arasında, altı ulusal gazetenin (Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Sabah, Sözcü, Posta) ilk sayfaları ve ekonomi bölümü altındaki sayfalar kodlanmıştır. İlaveten, seçmenlerin ekonomik değerlendirmelerini, siyasi haberleri hangi medya kanallarından aldıklarını ölçmek ve bu sonuçları gazete içerik analizinin verileriyle birleştirmek amacıyla anket çalışmasından yararlanılmıştır. Bu araştırmanın sonuçları, hükümete yakın gazete okuma indeksinin seçmenlerin bütün ekonomik değerlendirmeleri üzerinde etkisi olduğunu ortaya çıkarırken, bu tez sosyotropik ve kişisel bütçeye göre oy verme değişkenleri arasında bir farklılık gözlemlemediği için farklı ekonomik değerlendirmeler arasında istatistiksel olarak önemli ölçüde bir etki farkı olmadığı sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic voting theory claims that voters hold incumbents accountable such that they reward incumbents at the polls for economic prosperity and punish for economic decline. Though, how does the media influence voters' economic perceptions and contribute to actual vote choice? I argue that despite the newspaper content analysis has been applied as a method to study various issues, the query of economic news reporting and its impact on voters' economic evaluations has analogously received less recognition from Turkish scholars. This thesis explored whether media reporting of the economy influences voters' economic evaluations and systematically analyzed the extent news reporting tones of the newspapers influence voters' economic perceptions, and whether newspaper reading frequency alters them in Turkey. Subsequently, I generated an index called the pro-government news index and applied it as the main independent variable that combines actual economic news content and newspaper reading frequency concomitantly. I argue that this approach goes beyond dividing the newspapers as pro-government and pro-opposition but focus on actual news exposure. The data of this thesis involves a systematic content analysis of newspaper reporting of the economy and a nationally representative survey. During the newspaper content analysis, the first pages and pages under the economy sections of six national newspapers (Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Sabah, Sözcü, and Posta) within November 15, 2018, and February 16, 2019, were examined. I benefited the survey data to analyze economic evaluations of voters and their preferred source for receiving political information, and to link these data with the results from the newspaper content analysis. My results revealed that the pro-government news index has a statistically significant effect for all economic evaluations, but it does not show any substantial impact differentiation among economic evaluations as there is no systematically higher impact on sociotropic evaluations over pocketbook ones.