The metacognitive factors for biases in visual perception
Görsel algı yanlılıklarında üstbilişsel etkiler
- Tez No: 968274
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYŞECAN BODUROĞLU GÖKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Seri Bağımlılık (serial dependence) etkisi ard arda gelen görsel uyaranların temsilini etkileyen bir algısal yanlılıktır. Bu algısal yanlılığın ortaya çıkmasına neden olan temel görsel uyaran nitelikleri üzerine araştırmalar yürütülmüş olsa da , görsel temsillere dair üst bilişsel süreçlerin, özellikle de görsel temsillere duyulan güvenin, bu görsel yanlılığı nasıl şekillendirildiği tam olarak bilinmemektedir. . Bu çalışmada doğrudan görsel temsillere duyulan güvenin seri bağımlılık üzerine etkileri araştırılmıştır. Katılımcılar, sunulan Gabor yamalarındaki belirgin oryantasyon bilgisini kısa bir aranın ardından üretmiş, ve her bir denemenin ardından ürettikleri oryantasyon bilgisinin doğruluğuna dair güven derecelerini belirtmiştir. Aynı zamanda, katılımcılar rastgele uzunlukta değişen blokların ardından o bloktaki performanslarına dair genel bir güven değerlendirmesi yapmıştır. Böylelikle hem seri bağımlılıktaki güven etkisi, hem de deneme bazlı (lokal) ve de genel güven yargılarının ilişkisi bir görsel algı görevi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Yürütülen analizler, seri bağımlılık etkisinin temsile duyulan güvene bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini; yüksek güvenle belirtilen denemeleri takip eden denemelerde anlamlı bir çekici yanlılık gözlendiğini; düşük güven denemelerinde ise güvenilir bir seri bağımlılık etkisi olmadığı saptamıştır. Yerel güven değerlendirmelerinin aksine, genel güven değerlendirmelerinin seri bağımlılık üzerinde herhangi bir etki yaratmamıştır. Tüm bu bulgular, yakın algısal geçmişle üst bilişsel güven değerlendirmelerin dinamik doğasını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Serial Dependence (SD), as a sequential perceptual bias, influences current visual percepts by its recent history. While the low-level perceptual origins of SD are well investigated, its modulation by high-level metacognitive factors, e.g., confidence, is not as clear. In the current study, we investigated how local and global confidence judgments influence the magnitude of SD in a delayed orientation estimation task. We also examined whether the relationship between local and global confidence judgments is modulated by SD effects. Participants reproduced orientations of Gabor patches and rated both trial-based (local) and block-level (global) confidence across blocks varying in set size (3, 6, or 9). This design also allowed us to test whether global confidence estimates were directly impacted by local confidence and block set size. We observed a serial dependence effect which was modulated by local confidence judgments: there was a significant attractive bias in following high-confidence trials, and for low-confidence trials, there was no reliable SD. Global confidence, however, did not modulate SD. Linear mixed-effects models showed that both previous confidence and current error independently predicted local confidence. Global confidence was influenced by prior global confidence estimates and block-wise error, but not set size. Taken together, these findings show the dynamic nature of metacognitive computation in relation to recent perceptual history. Local, but not global, confidence estimates shape serial dependence, highlighting a limited time course of the bias.