Hz. Muhammed'in hitabetinin mantık bilimi açısından tahlili (Vedâ Hutbesi örneği)
  1. Tez No: 638798
  2. Yazar: BETÜL FİDANTEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM HASIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmamız giriş hariç toplamda üç bölümden oluşmaktadır. Girişte çalışmamızın konusu, amacı ve önemi ele alınmaktadır. Birinci bölümde öncelikle hitabet sanatının mantık ilmindeki yeri ve önemi incelenmekte ve daha sonra hitabet sanatının tanımı, tarihçesi, konusu ve amacı ele alınmaktadır. Ayrıca hitabet sanatının yapısı, hitabet sanatında kullanılan önerme türlerine ve hitabet sanatının çeşitlerine de değinilmektedir. İkinci bölümde ise Hz. Muhammed'in hitabeti ve hitabetinin kaynağı detaylı olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca bu bölümde Hz. Muhammed'in de muhataplarına hitap ederken kullandığı beden dili ve takınmış olduğu tavır üzerinde durulmakta ve hitabette neleri gözettiği, hitabetin hangi inceliklerini kullandığı ele alınmaktadır. Son bölümde ise öncelikle Vedâ hutbesinin tarihi, yeri ve katılımcılarıyla ilgili bilgiler verilmekte daha sonra da Hz. Muhammed'in Vedâ hutbesi mantiki açıdan tahlil edilmektedir. Çalışmamızın asıl uygulama alanı olan bu bölümde Vedâ hutbesi metni mantiki açıdan tahlil edilirken kullanılan önerme türleri ve akıl yürütmeler tek tek tespit edilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Except introduction , our study consists of three parts in total. In the introduction, the subject, aim and importance of our study are discussed. In the first part, firstly the place and importance of rhetoric in logic science is examined and then the definition, history, subject and purpose of rhetoric are discussed. In addition, the structure of rhetoric, the types of propositions used in rhetoric and the types of rhetoric are also mentioned. In the second part, the Prophet Muhammad's rhetoric and its origins are evaluated in detail. In addition, the body language and the attitude that Prophet Muhammad used to address his interlocutors and what he observed, and which the niceties of rhetoric he was used are discussed. In the last part, firstly the information about the history, place and participants of the farewell sermon is given and then the Farewell Sermon of the Prophet Muhammad is analyzed logically. In this section, which is the main area of application of our study, the types of propositions and reasoning used while analyzing the Farewell Sermon text logically are tried to be determined one by one.