Şeref Bilsel'in şiirleri üzerine bir inceleme
An analysis on the poems of Şeref Bilsel
  1. Tez No: 638808
  2. Yazar: AHMET HAMARAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOĞUKÖMEROĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Şeref Bilsel, 2000 sonrası Türk şiirinin temsilcileri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Geleneğin teknik unsurlarıyla modern şiirin imge yüklü yapısını şiirinde bir araya getirerek kaynağını Türk ve Doğu coğrafyasından alan bir şiir dünyası kurmuştur.“Şeref Bilsel'in Şiirleri Üzerine Bir İnceleme”adlı bu çalışmada şairin poetik anlamda şiirinin temel dinamikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Yapılan giriş bölümünün ardından ikinci bölümde şairin şiir serüveninin yaşamsal kaynakları ve hayatı kısaca belirtilmiştir. Üçüncü bölümde şairin kendi şiiri üzerine belirttiği görüşleri dikkate alınarak şiir anlayışının temel yönelimleri ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde metin merkezli inceleme metodu ile şiirler konu ve izlek açısından incelenmiştir. Şeref Bilsel şiirinin izlekleri şairin dayandığı kaynaklar ve psikolojik arka planı dikkate alınarak irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde Bilsel'in şiiri yapı, dil ve üslûpla ilgili görüşleri belirtilerek incelenmiş, şiirindeki üslûp özellikleri, sapmalar ve ahenk unsurları örneklerle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Şeref Bilsel has an important position among the representatives of Turkish poetry after 2000. By combining the technical elements of the tradition and the structure of modern poetry, which consists full of images, in his poetry, he established a world of poetry that takes its source from Turkish and Eastern geography. In this study titled“An Analysis On The Poems Of Şeref Bilsel”, the basic dynamics of the poet's poetry was tried to be revealed. The study consists of five chapters. In the second section after the introduction, the vital sources of the poetry adventure of poet and his life are briefly mentioned. In the third section, considering the views of the poet on his own poetry, the basic tendencies of him on poetry are revealed. In the fourth section, poems are examined in terms of subject and theme with the text-centered analysis method. The themes of Şeref Bilsel's poetry were tried to be examined by taking into consideration the sources and the psychological background of the poet. In the last part of the study, Bilsel's poetry was examined by stating his views on structure, language and style, and his pattern features, deviations and harmony were presented with examples.