İdman mecmuasının tranksipsiyonu ve değerlendirilmesi
Training journal transcriptionand evaluation
  1. Tez No: 638807
  2. Yazar: ÜNAL TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Spor, Tarih, Journalism, Sports, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1032
Özet
Çalışmamıza konu olan ve hem dünya çapında hem de Osmanlı Devleti özelinde çok büyük olaylar arefesinde yayın hayatına başlayan İdman Mecmuası, yalnız Türk basın ve spor tarihi bağlamında değil, birtakım ilkleri barındırması noktasında da ayrı bir öneme sahiptir.Nitekim mecmuada yayınlanan haberler ve makaleler dikkatli bir incelemeye tabii tutulduğunda devlet-millet bütünleşmesi için yapılan uğraşı, batıda kullanılan sportif kavramların Türkçeleştirilme çalışmalarına verdiği destek, pasifize olmuş bir topluma dinamizm katmaya çalışması bu mecmuanın bir takım toplumsal ve siyasal hedefler doğrultusunda mücadele ettiğini de bize göstermektedir. Diğer bir ifadeyle değişen dünyaya uygun toplumsal yapılanmayı hedeflemiştir. Çalışmamıza konu olan İdman Mecmuası'nın yazar kadrosu ise Ali Sami YEN, Selim Sırrı, Aka GÜNDÜZ, Burhan Felek gibi Türk sporuna büyük hizmetleri bulunan ve modern Türk sporunun kurulmasına öncülük eden kişilerden oluşmaktadır. Ayrıca İdman Mecmuası, dönem spor yayınlarından farklı olarak bütün sporlarla ilgili yazılar ve haberler yayınlaması İdman Mecmuası'nı Türk spor tarihinin ilk kapsamlı spor dergisi yapmaktadır. İdman Mecmuası'nın bu nitelikleri göz önünde bulundurularak çalışmamız beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş, Osmanlı Basınının Genel Durumu, Materyal ve Yöntem kısımları bulunmaktadır. İkinci bölümde ise 20. Yy 'a kadar Türk Spor tarihi anlatılmıştır. Üçüncü bölüm derginin içerisinde bulunan yazıların branşlara göre özetlerinin bulunduğu kısımdır. Dördüncü bölüm İdman Mecmuası'nın değerlendirilmesi kısmı ve beşinci bölümde ise İdman Mecmuası'nın transkripsiyonu bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Idman Mecmuası, which is thesubject of our study and start edits broadcasting life in the context of great events both in the world and in the Ottoman Empire, has a different importance not only in the context of Turkish pres and sports history, but also in terms of hosting a number of firsts. As a matter of fact, when the articles and articles published in the journal are subjected to a careful examination, the efforts for the integration of thestate-nation, the efforts given to the Turkishization of the sportive conceptsused in thewest, and the attempt to ad ddynamism to a pacified society show that this journal struggles in line with a number of social and political goals. Inotherwords, it aimed at social structuring suitable for the changing world. The writers of the Idman Magazine, which is the subject of our study, consist of people who have great services for Turkish sports such as Ali Sami YEN, Selim Sırrı, Aka GÜNDÜZ and Burhan Felek and pioneered the establishment of modern Turkishsports. In addition, İdman Mecmuası makes it the first comprehensive sports magazine in thehistory of Turkish sports, publishing articles and news about all sports, unlike periods ports publications. Considering these qualities of the Training Journal, our study consists of five main sections. In the first part, there are introduction, General Status of the Ottoman Press, Materialand Methodsections. In these condpart, the history of Turkish Sports until the 20th century is explained. The third part is the part of the journal sabstractsby branches. The fourth part is the evaluati on part of the Journal of Idman and the fifth part is the transcription of the Journal of Idman.