Koroner arter bypass greft ve kalp kapak ameliyatı olan hastaların evde yaşadıkları semptomlar ve öz etkililiklerinin karşılaştırılması
A comparison of symptoms experienced at home and self-efficacy in patients who either underwent a coronary artery bypass graft surgery or a valve surgery
- Tez No: 638836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA SAĞLAM AKSÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma Koroner Arter Bypass Greft (KABG) ve kapak ameliyatı olan hastaların evde yaşadıkları semptomlar ve öz etkililiklerinin karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini İstanbul'da bulunan bir kamu üniversitesi hastanesinde Eylül 2018-Nisan 2019 tarihleri arasında KABG ve kapak ameliyatı olan hastalar, örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden KABG ameliyatı geçirmiş 64 hasta ve kapak ameliyatı geçirmiş 64 hasta olmak üzere toplam 128 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri; Hasta Tanıtım Formu, Barnason Etkililik Beklenti Ölçeği (BEBÖ): Kalp Cerrahisi Versiyonu ve Semptom Kontrol Listesi kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapma, bağımlı gruplarda t testi, Mann Whitney U analizi, Varyans analizi ve Kruskall Wallis analizi kullanıldı. Bu araştırma sonucunda KABG ameliyatı olan hastaların taburculuk sonrası 2. haftaya kadar kapak ameliyatı olanlara göre semptomlarının daha şiddetli ve öz etkililiklerinin daha düşük olduğu, taburculuğun 4. haftasında ise KABG ameliyatı olan hastaların semptomları daha şiddetli yaşamalarına rağmen öz etkililiklerinin daha iyi olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the symptoms experienced by patients who underwent a Coronary Artery Bypass Graft (CABG) surgery and those who had a valve surgery and their self-efficacy. The study population consisted of patients who underwent a CABG or a valve surgery between September 2018 and April 2019 at a state university hospital located in Istanbul and its sample a total of 128 patients, 64 who had a CABG surgery and 64 a valve surgery, who met the inclusion criteria and agreed to take part in the study. The study data were collected using a Patient Description Form, the Barnason Efficacy Expectation Scale (BEES): Cardiac Surgery Version and a Symptom Check List. The data were analysed using numbers, percentages, minimum and maximum values, means and standard deviations and in dependent groups, the t-test, Mann Whitney U analysis, Variance analysis and Kruskall Wallis analysis. The results of this study showed that patients who underwent a CABG surgery had more severe symptoms and lower self-efficacy until week 2 after discharge compared to those who underwent a valve surgery, but at week 4 of discharge, the patients who had a CABG surgery seemed to achieve improved self-efficacy although they still experienced more severe symptoms.